Kadınlarda kalp krizi, kalp krizleri günümüzde önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Kalp krizi, özellikle kadınlarda farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır ve vuruş tarzı farklıdır. Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık olarak bin hastanede milyonlarca kişinin katılımıyla kalp krizi konusunda bir araştırma yapıldı ve kadınların yarısının göğüs şikâyetinde bulunmadığı kanısına varıldı.

Kadınlarda Kalp Krizi

Araştırmalara göre, kalp krizi geçiren kadınlarda genel olarak göğüslerinde ağırlık, baş dönmeleri, sırt ve kol tarafına yayılan ağrılar, yerlerini tam olarak belirtemedikleri ağrılardan şikâyetçi oluyorlar.

Göğüs ağrısı belirtisiyle yolan çıkan uzmanlar, kalp krizinin genellikle doğru teşhis konulamadığı ve doğru tedavi edilemediklerini ortaya koyuyor. Kadınlarda kalp krizi yaşı ise 55 yaş ve üzerinde ölüme getirecek, krizler olduğu ortaya çıkıyor.

Kadınlardaki kalp krizi yaşının 55 in altında olanların geneli ise, ölüme yaklaşmış oluyor, yani anında tedavi ve müdahale ile tekrar kurtarılabilme riski fazlalaşıyor. Kalp krizinin en yüksek belirtisi, göğüs ağrıları olduğunu açıklayan uzmanlar çok fazla zaman harcamadan, bu tür ağrılarda ve şikâyetler de en yakın doktora başvurmanızı tavsiye ediyorlar. Aksi takdirde çok genç yaşlarda hayatınızı kaybedebilirsiniz.

Kalp krizinin önüne geçmek için ise; Sağlıklı beslenmeli ve size uygun diyet programlarını uygulamalısınız. Özellikle orta yaşları geçtiyseniz, sağlığınıza ve yediklerinize daha dikkat etmelisiniz. Kalp dostu yiyecekleri ve içecekleri tercih ederek, spor yaparak, genç kalabilir, sağlıklı olabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kadınlarda Cerrahi Sterilizasyon başlıklı makalemizde cerrahi sterilizasyon, cerrahi sterilizasyon nedir ve cerrahi sterilizasyon yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla