Kabız olmamak için ne yapmalıyız, neler yemeliyiz, nasıl beslenmeliyiz, gibi çeşitli sorularınıza cevap bulabileceğiniz, sağlık bilgilerini paylaşıyoruz. Kabızlık gerçekten çok can sıkıcı bir olaydır. Kabızlık sorununun yaygınlaşmasının pek çok sebebi var ama ilk ikisi çok önemli.

Kabızlık sebepleri nelerdir?

Yanlış beslenme ve hareketsizlik özellikle bilinçsiz beslenmek kabızlığın birinci neden olarak gösterilebilir. İkinci nedenimiz, posa içeren yiyecekleri yani sebzeleri, meyveleri, tam tahılları, soframızdan uzak tutmaya devam edecek olursak, problemin bir gün hepimizi ilgilendireceğinden kuşkunuz olmasın.

Kabız olmamak için, sebze ve tam tahıl yiyin. Ayyu.net ekibi olarak, yeşillikli beslenmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra bazı besin maddelerinde bol miktarda bulunan posa, hem kitlesi hem de su çekme özelliği nedeniyle bağırsakların iyi çalışması için vazgeçilmez bir doğal yapıdır.

Posanın en zengin kaynakları ise yukarıda da belirttiğimiz gibi meyvelerdir. Kayısı, elma, armut, portakal, greyfurt gibi meyveler, sebzelerden ise lahana, karnabahar, turp, pancar, ıspanak, salatalık, havuç ile bakliyatlardan fasulye, bezelye, mercimek, nohut ve tam tahıllardır. Ne yazık ki bu pek değerli besinlere soframıza eskisi gibi sık ve bol, bol yer vermiyoruz.

Yiyip içtiklerimizin çoğu neredeyse sentetik ya da plastik, yani uydurma besinler veya fast food tarzı yiyecekler, un, şeker bazlı atıştırmalıklardan ibaret.

Hareketli yaşam kabızlığın önüne geçtiği gibi sağlıklı yaşamanızı sağlar. Hareketsizlik de en önemli nedenlerden biridir. Siz hareket etmediğinizde bağırsaklarınızda içindeki muhtevayı boşaltma çabası içine girmiyor. Zaten bu nedenle de bağırsaklarını düzenli boşaltan birinde bile bir kaç günlük mecburi yatak istirahatleri, kabızlıkla sonuçlanabiliyor. Kısacası hareketsiz yaşam, sadece beynimizi ve iskelet sistemimizi değil, bağırsaklarımızı da tembelleştirip uyuşturuyor.

Kabızlığın nedeni bunlarla da sınırlı değil. Dışarıya çıkma ihtiyacını ciddiye almayıp devamlı olarak ertelemek ya da bilinçli olarak baskı altında tutmak da önemli bir faktör. Ayrıca şu veya bu nedenle karın kaslarının zayıflaması da önemli bir etkendir. Az su içmek ve bazı ilaçlar kalsiyum ve alüminyum, içeren antiasit ilaçlar, demir hapları, kalsiyum takviyeleri, antidepresanlar, tansiyon ilaçları kabızlık nedeni olabiliyor.

Tiroid hormonunun yetersizliği bağırsak içinde gelişen tümöral kitle de kabızlık sebepleri arasında gösteriliyor.

Kabızlık sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Her gün daha fazla kişi bu problemin tatsızlığını yaşıyor. Sorun, çocuklar ve gençlerde daha çok görülüyor. Kabızlık sinsice ilerleyen bir kalınbağırsak tümörünün ilk ve tek işareti olabilir. Hemoroid, makat bölgesinde oluşan yırtık ve yarıklar, kabızlarda daha çok görülür. İlerleyici kabızlık tiroid bezi tembelliği hipotiroidi ile ilişkili olabilir.

Hamilelerde kabızlık sık yaşanan bir sorundur. Uzun süreli yatmak zorunda kalanlarda, yatalak hastalarda kabızlık tedavisi özel bir tecrübe gerektiriyor. Kabızlık ne zaman acil bir vaka haline dönüşür? Eğer kabızlık sorununuza, bulantı, karın ağrısı, bağırsak kanaması, kilo kaybı, halsizlik ve dışkıyla birlikte gelen kan gibi belirtiler varsa, problemin önemli bir hastalığa işaret edilebileceği unutulmamalıdır. Kısa bir süre içinde tıbbi bir yardım almalısınız. Bebeklerde kabızlık problemi, sık yaşanan bir sorundur.

 

Bir önceki yazımız olan İlk Yardım Nedir? başlıklı makalemizde ilk yardım nedir, ilk yardım nedir kısaca ve ilk yardım nedir ve önemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla