İhtiyosiz hastalığı, Günümüzde pek çok ihtiyosis hastalığından bir haber yaşamaktadır, fakat günümüzde çoğu kişide görülmekte olan ihtiyosiz hastalığı çocukluk yaşlarında başlayıp bütün hayatı boyunca devam eden irsi bir deri hastalıdır. Bir başka ifade ile de Cildin pul pul ve kuru oluşu ile kendini gösteren bir deri hastalığıdır. İhtiyosta deri kuru ve kepeklidir. Kepekler balık pulu görünümündedir. Derinin yağ ve ter bezleri doğuştan az olup, bunların salgı faaliyetinde de bozukluk vardır.

İhtiyosiz hastalığı etkileri ve tedavisi

Tipik vakalarda deri kuru ve kepekli, parşömen kâğıdı gibi sert, kepekler balık pulu görünüşünde, beyaz ve esmer renktedir. Derinin her tarafı kepeklerle örtülüdür. Deriden kolay ayrılan yerine mütemadiyen yenileri teşekkül eder. İhtiyosun şekillerine ve renklerine göre çeşitli klinik formları mevcuttur.

Hastalığının tedavisinde kepekleri ortadan kaldırmak için % 3-5’lik salisilik asitli merhemler kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İdrarda Kan Görülmesinin Sebepleri başlıklı makalemizde idrarda kan görülme sebepleri, idrarda kan görülmesi nedenleri ve idrarda kan görülmesinin nedenleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla