Hormonal Kontraseptifler, normal adet siklusunda hormonların rolü anlaşıldıktan sonra, hormonlarla gebeliğin nasıl önlenebileceği konusunda araştırmalar başlatıldı.  östrojen ve progestron içeren haplar ve enjeksiyon hazırlandı. Bugün dünyada pek çok kadın bu yöntemle korunmaya çalışmaktadır.

Hormonal Kontraseptifler

Dünyada kullanılan Hormonal Kontraseptifler çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bunların her biri değişik özelliklerde olup, ailelere çeşitli avantajlar sunmaktadır. Yani her bedenin kabul edebileceği bir kontraseptif bulunabilir.

Ağızdan Alınan Gebeliği önleyici Haplar, östrojen, progestronu birlikte içeren kombine haplar. Sadece progestron içeren mini haplar olmak üzere iki şekilde hazırlanmıştır. Ağızdan alınan hormon haplarının etki mekanizması; Ağızdan alınan haplar içerdikleri hormonların etkisi ile gebeliği önlerler. Kombine haplar kadındaki ovulasyonu durdururlar. Bu nedenle gebeliği yüzde yüz oranında önlerler.

Sadece progestron içeren mini haplar ise daha çok servikal mümküsün, spermlerin geçemeyeceği hale gelmesini sağlar ve spermler uterusa geçemediği için ovumala buluşmazlar. Geçebilenlerinde hareketleri yavaşlamıştır. Bu nedenle tüplerdeki ovuma ulaşmakta gecikirler. Eğer döllenme olmuşsa o zamanda döllenmiş yumurtanın endometriuma yerleşip gelişmesini engeller.

Mini haplar gebeliği yüzde 99 oranında önlerler. Çok etkili olmalarına karşın özellikle ülkemizde yanlış ve düzensiz kullanılması nedeniyle yüzde 10-20 oranında gebelik olasılığı görülmektedir.

Ağızdan alınan hapların yan etkileri

Gebeliği önleyici yöntemler kullanırken sağlığı olumsuz etkileme söz konusu olabilir. Bu durumda yan etki ya da komplikasyondan söz edilebilir.

Kombine haplarının yararları

Adet öncesi görülen sinirli hali giderir. Adetler düzene girer. Bir miktar demir içerdiği için demir eksikliği anemisini önler. Karın boşluğu (pelvik) enfeksiyonların oluşumunu önler. Ovulasyon zamanında ve dismenoredeki ağrıları azaltır. Gebelik korkusunda azalma, libidoda artma gözlenir. Klasik meme hastalıklarını azaltır.

Kombine hapların istenmeyen belirtileri

iki adet arasında kanamalar olabilir. Amenoreye neden olabilir. Adet çok azalır ve hatta kesilebilir. Vajinal akıntı yavaşlayabilir. Baş ağrısı görülür. Vücutta su tutma ve kilo alma gözlenir. Depresyon (ruhsal durgunluk) gözlenir. Memelerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

Kombine Hapların Komplikasyonları

Dolaşım sistemi ile ilgili alanlar; Trombofilebit, felçler, beyin kanaması, miyokard enfaktüsü, hipertansiyon, safra kesesi taşlarının oluşumu hızlanışı, karaciğerde selim tümörler, diyabet oluşumu artar. A vitamini hariç diğerlerini azaltıcı etkisi vardır.

Bir önceki yazımız olan Hormon Haplarının Yan Etkileri başlıklı makalemizde hormon, hormon hapları ve hormon hapları kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla