Hormon haplarının yan etkileri, hormon hapları kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar, kombine hapları kullananlar; Hap almaya âdetin 5’nci ya da 1’nci günü başlanır. Her gün aynı saatte bir tane alınır. 21 adet olan paketleri kullananlar hap bitince bir hafta ara vermelidir. Bu sürede vajinal kanama olur. Beşinci gün yeni paketin birinci hapından başlanır.

Hap alma unutulursa, hatırlandığı anda unutulan hap alınır ve diğerleri normal zamanında (Tercihen yatmadan önce) alınmalıdır. Hap alınması 2 veya 3 gün unutulursa gebelik meydana gelebilir. Bu nedenle hap almaya devam ederken 2’nci bir yöntem de kullanılmalıdır. Örneğin prezervatif vb. gibi.

Hormon Haplarının Yan Etkileri

-Eğer 28 günlük haplar kullanılıyorsa, hap almaya beyaz renkli alan ve üzerinde belirtilen haptan başlanmalı ve hiç ara vermeden devam edilmelidir. Renkli haplar alınırken adet kanaması başlar. Bu haplar demir içerir ve adette kaybedilen demir miktarının tamamlanmasını sağlar. Hap kullanımının ilk birinci ayında özellikle 5’nci günü hap almaya başlanan durumlarda sadece o ay için ek bir yöntem kullanılırsa daha garanti bir aile planlaması yapılmış olur.

Hap kullanmanın gebeliği önleme etkisi çok yüksektir. Fakat yüzde yüz değildir. Çok nadir olarak gebelik oluşabilir. Eğer böyle bir durumda gebelik oluşmuşsa fetal anomaliler söz konusu olacağından gebeliği sonlandırmalıdır.

Hap kullanma bırakılarak gebelik istendiğinde 2 – 3 adet dönemi geçirmek ve gebe kalmamak daha uygundur. Bunu anlamak için hormonal olmayan ek bir yöntem uygun olabilir.

Bir önceki yazımız olan Adet Sancısına Doğal Çözüm Muz başlıklı makalemizde adet sancısına doğal çözüm, adet sancısına kesin çözüm ve adet sancısına kesin çözümler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla