Hipertansiyon Nedir ve Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir Hepimizin anlayacağı şekilde açıklamaya çalışırsak, hipertansiyon kan basıncı demektir, vücudumuzun en ufak hücrelerine kadar kanımızın ulaşabilmesi, kanın basıncı ile mümkündür. Yetişkin bir insanın dinlenirken kan basıncının 120/80 mmHg.(milimetre civa) arasında olması normal kabul edilir, bunun üzerine çıkan kan basıncı oranı hastalık riski anlamına gelmektedir.

Atardamarlar yolu ile kanın bütün vücuda yayılması gereklidir, bu esnada olan herhangi bir tetikleme sonucu kan basıncı artarsa bu hastalık olarak adlandırılır. Kan, basınç yolu ile kan damarlarının duvarlarına basınç yapar, bu da damarların tahrip olması demektir, basınç ne kadar yüksek olursa, hastanın kalbi de o kadar hızlı atar. Bu da organların zarar görmesine ve hastalığın ilerlemesine neden olur.

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Hipertansiyonun en bilinen belirtisi, baş dönmeleridir, daha sonra sırası ile baş dönmelerini takip eden mide bulantıları, düzensiz kalp atışlarının görülmesi, görmede yaşanan sıkıntılar, şiddetli baş ağrıları, nefes almada yaşanan problemler, göğüs ağrıları, yorgunluk ve halsizlik olarak belirlenmektedir. Sebepleri tam olarak bilinmese de, diyabet, sigara tüketimi, stres, hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, aşırı veya normalden fazla tuz tüketimi, hipertansiyon için zemin hazırlayan etkenlerdir. Bunun yanında, genetik yatkınlık da hipertansiyonun sebeplerindendir, bazı ilaçların kullanılması da bu hastalığın tetikleyicisi durumundadır. Birçok kişi, hipertansiyon hastası olduğunu bile bilmeden yıllarca bu hastalık ile birlikte yaşamını sürdürebilmektedir.

Hipertansiyon tedavisi nelerdir?

Tedavi edilmediği durumlarda hipertansiyon, kalp krizi ve felç de dâhil pek çok hastalığa sebep olabilmektedir. Başlıca tedavi yöntemleri arasında, en önemlisi, hayat şeklini değiştirerek, sağlıklı yaşam için gereken önlemleri almaktır. Kilo vermek, egzersiz yaparak hareketlilik sağlamak, sigaradan uzak bir yaşam sürmek, tuz tüketimini azaltmak veya tamamen yok etmek, eğer alınıyorsa, alkol tüketiminden vazgeçmek en önce akla gelen tedavi yöntemleri arasındadır. Doktor kontrolünde alınacak devamlı ilaçlar sayesinde bu hastalık minimalize edilebilir ve sağlıklı olarak hayata tutunmanın adımları atılmış olur. Beynin yaşlanmasında da önemli rol oynayan hipertansiyon hastalığından kurtulmak belki sizi zorlayabilir ama alacağınız ilaçları düzenli kullanmak, yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde gut, gut hastalığı ve gut hastalığı belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla