Hepatit B virüsü ile birlikte karaciğerdeki hücrelerin iltihap kapmasıyla birlikte tanımlanan “hepatit b” hastalığının ülkemizde görülme oranları %5 civarındadır. Hepatit B bulaşıcı bir hastalıktır. Kan yoluyla, soğum sırasında, cinsel ilişki ile bulaşabilir. Hepatit b aşısını yaptırarak, çeşitli önlemler alabilirsiniz. Örneğin, dövme tarzı hobileriniz var ise bunları yaptırırken dövme yapılan aletin ucunun hijyenik olmaması bile size hepatit b virüsünü bulaştırabilir.

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı“, Hepatit B virüsü taşıyıcılığı memleketimiz insanlarında %4-10 arasındadır. Bu da üç milyon  nüfusa tekabül eder. Bu nispet dünya ortalamalarının üstündedir. Bu hastalık, araz vermeden bile geçilir. Hastaların %1-2sinde ileri yaşlarda karaciğer sirozu ve kanseri oluşur.

Hastalıklardan korunmanın başında aşı tatbiki gelir. Hepatit B virüsü hastaların bütün vücut sıvılarında bulunur. 1mm3 kanın yüz binde biriyle bile bulaşabilir. Aşı maalesef rutin aşı uygulama  grubuna dâhil edilmemiştir. Cinsel ilişki ile hastalık bulaşabilir. Hasta varsa aile fertleri, homoseksüellik, sağlık personelleri risk grubunu oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Güneş Çarpması başlıklı makalemizde güneş çarpması, güneş çarpması nasıl olur ve güneş çarpması nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla