Sağlıklı bir gebelik için annenin spor ve egzersiz yapması çok önemlidir. Ancak kesinlikle spor yapılmaması gereken gebelik durumları da vardır. Dolayısıyla mutlaka egzersiz gereklidir denilemez.

Hamilelikte Spor ve Eğzersiz

Gebelik süresince sorun yaşayanların düşük tehlikesi olanların, kalp, tiroid, böbrek, solunum, damar sistemi problemi olan gebeler ağır egzersizlerden kaçınmalı gerekirse istirahat etmelidir.

Gebelik de yapılabilecek egzersiz ve sporlar yürüyüş, yüzme, plates, yoga vs. gibi sporlardır. İlk hamileliği olan annenin bile kolaylıkla yapabileceği bir aktivitedir yürüyüş. Koşar tarzda yürüyüş de iyidir. İmkân dâhilinde yüzme de tercih edilebilir. Yazın deniz ve yüzme havuzları, kışın yüzme havuzları tercih edilebilir.

Tüm egzersiz ve sporların nabız ve ısı kontrolü  ile yapılması ve gebenin kendini yormaması gereklidir. Yoga ve plates türlerinden hamilelere uygun olanlar da tercih edilebilir.

Hamilelikte egzersizler yapılırken dikkat edilmesi gerekenler

Vücut ısınızın 38 derecenin, nabzın 140 ın üzerine çıkmaması gerekir. Beli sıkan eşofman ve elbiselerle egzersiz yapılmamalıdır. Aşırı nemli ve sıcak havalarda egzersize ara verilmelidir. Egzersizle birlikte vücutta sıvı ve elektrolit kaybı olacağından bol bol sıvı alınmalıdır. Hamilelikte yoracak ve ıkınmaya sebep olacak hareketlerden de kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Spor ve Egzersiz
Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Bir önceki yazımız olan Hamilelik Hesaplama başlıklı makalemizde hamilelik hesaplama, hamilelik hesaplama 2017 ve hamilelik hesaplama ay olarak hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla