Hamile olduğunuzu öğrenmenizle beraber ilk aklınıza gelecek soru acaba karnımda neler oluyor? Bebeğim kaç aylık. İşte bu sorulara cevap olarak sizlere bu keyifli yazıyı hazırladık.

Tıbbi olarak hamilelik hesaplaması hafta hafta yapılmaktadır. Ancak anne adayları bunu ay ay hesaplamak istiyorlar. Öncelikle şunu vurgulamak gerekir.

Hamilelik Hesaplama

9 ay 10 gün sürer denilen hamilelik süresine yumurta hücresinin olgunlaşma süresi de dâhil edilmelidir. Yani hamilelik yumurta hücresinin ana rahmine düştüğü andan itibaren hesaplanmamaktadır. Son adet tarihinin ilk gününden itibaren yumurta hücresi kadının sol veya sağ yumurtalığında olgunlaşmaya başlamaktadır. Olgunlaşmaya başlayan yumurta on dördüncü gün döllenmektedir. Adet gecikmesi yumurta döllendikten 14 gün sonra yaşanacağı için 4. hafta sonunda kadın dört haftalık hamile olarak nitelendirilmektedir. Anne adaylarında sık karşılaşılan yanılgılardan bir tanesi, beş haftalık hamile olmalarına rağmen 3 haftalık hamileyim demeleridir. Ancak 3 hafta önce hamile kaldığını biliyorsa onun üzerine 2 haftalık yumurta olgunlaşma dönemini de eklememiz gerekmektedir.

Karmaşaları ortadan kaldırmak amacıyla son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplama yapılması gerekmektedir. İnternette pek çok site de hesaplayıcılar bulunmaktadır. Herhangi bir hesaplayıcı programına son adet tarihinin ilk gününü girerek hesaplamayı yapabiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken husus kanamayı ilk gördüğünüz günü baz almanız. Kanamanızın son gününü baz alırsanız yanlış hesaplama yaparsınız.

Eğer hesaplamanızı manuel olarak yani elle hesaplamak isterseniz, elinize bir takvim alın ve son adet tarihinizin ilk gününü takvimde işaretleyin. Mesela Nisan 1 son adet tarihinizin ilk günü olsun. 8 Nisan günü adet tarihiniz üzerinden 1 hafta geçmiş oluyor. Nisan 15’te 2. haftayı tamamlamış oluyorsunuz. Bu şekilde giderek hesaplayabilirsiniz.

Bebeğin Muhtemel Doğum Gününü Hesaplama

Bebeğin muhtemel doğum tarihini hesaplamak için son adet tarihinizi bir yere not edin. Varsayalım ki 22 Mayıs. Gün kısmına 7 gün ekleyin yani 29 Mayıs. Ay kısmından da 3 ay çıkartın. Yani Şubat 29. Sonuç olarak son adet tarihinin ilk günü 22 Mayıs olan bir kadının muhtemel doğum tarihi bir sonraki yılın 29 Şubat’ı olmaktadır.

Sizlere sağlıklı hamilelikler diliyoruz. Umarız hamilelik hesaplama rehberimiz işinize yaramıştır. Bu gizemli dönemin sonunda bebeğinizi sağlıklı olarak kucağınıza almanız temennisiyle.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin En Önemli Belirtileri başlıklı makalemizde hamileliğin en önemli belirtisi nedir, hamilelik belirtileri ve hamilelik belirtileri ne zaman başlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla