Hamile olanlar için tatilin faydaları, anne adaylarına tatil her zaman iyi geliyor ve her zaman çok gerekli. Onlar günlük stresten, işten uzak olarak yeni ve daha temiz bir hava almak için deniz, dağ, göl veya anne adayının hamileliği fizyolojik ise, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ya da diğer hastalıkları yoksa uygun önlemler alarak tatil için istediği yere gidebilir!

Hamile Olanlar için Tatilin Faydaları

Aslında tatile giden anne adayı hamileliğinin ilk üç ayı tatil için çok hassas ve tehlikeli dönemdir, o aklında düşük yapma riskini bulundurarak tatil yapabilir. Aksine hamile annelerin tatil yapması için hamileliğin 5. ve 7. ayları arasında olan dönemdir, çünkü artık bu dönemde mide bulantısı ve kusma gibi durumlar arkada kalmış oluyor ve anne adayları kendilerini gayet iyi ve formda his ediyorlar.

Hamileliğinin 27-28. haftasında olan ve tatil yapmayı planlayan anne adayları uzmanlaşmış doğum şubesi olan hastaneli yerleri tercih etmeli, çünkü bu haftalarda erken doğum riski ola bilir ve bu müdahale gerektiriyor. İlerleyen haftalarda ise anne adayları için en önemli şart hastanenin otele yakın olmasıdır.

Tatil için hedefleri deniz, dağ ve diğer yerler olan anne adayları riskleri önlemek için şimdi vereceğimiz önemli ipuçlarını göz önünde bulundurmaları tavsiye edilir.

Tatil için ipuçları

  1. Hastaneye ulaşmak için acil durum araçlarının beklenmesini gerektiren izole yerler ve uzak adaları tercih etmemek;
  2. Macera turlarını ve bebek için riskli ola bilecek aşı ve ilaç alımı gerektiren yerleri tercih etmemek;
  3. Denizli yerlerde tatil yapıyorsanız bundan yararlanarak deniz kıyısında uzun yürüyüşler edin, çünkü bu venöz dönüşünü hareket ettirerek kan dolaşımına iyi geliyor.
  4. Otel rezervasyonu yaparken onun hastane ve eczane alanına yakın olmasına dikkat edin;
  5. uzun yolculuklarla ulaşılan seyahat yerlerinden,  yüksek dağlar ve kavurucu iklimden kaçının.

Ve son olarak anne adayları hamileliğin tüm belgelerini kendisiyle valizde taşımayı unutmasınlar, bazı durumlarda bu, hastanede gerekebilir. Anne adaylarına güzel bir tatil diliyoruz!

 

Bir önceki yazımız olan Gebelikte Kabızlık başlıklı makalemizde gebelikte kabızlık, gebelikte kabızlık ıkınma ve gebelikte kabızlık karın ağrısı yaparmı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla