Hamburger astım nedeni olabilir mi? Almanya’nın Ulm Üniversitesinde yapılan araştırmaya göre haftada 3 den fazla hamburger yiyen çocuklarda astıma yakalanma riskinin fazla olduğu belirlendi. Yapılan araştırmada hamburgerin fazla tüketimi astım riskini arttırdığını, sebze ve meyveyle beslenen kişinin ise astımdan korunduğu belirlendi.

Araştırma ekibi 20 ülkeden 8- 12 yaşından 50 bin çocuğu incelemeye aldılar. Alınan sonuçlara göre beslenmenin alerjiyle alakalı olmayabileceğini ancak astımı etkileyebileceğini kanıtladılar.

Gelişmiş ülkelerde balığın, gelişmemiş ülkelerde ise yeşil sebzelerin astıma koruyabileceğinin altını çizen uzmanlar haftada 3 ve daha fazla hamburger tüketiminin astımın arttırabileceğini ancak et tüketiminin etkilemediğini ortaya koydular. Hamburger yeme alışkanlığının astımı tetiklediği sonucuna varılan araştırmada, yoksul ülkelerde hamburgerle astım arası bağlantı kurulamadı.

 

Bir önceki yazımız olan Astigmat Tedavisi Bitkisel başlıklı makalemizde astigmat bitkisel çözüm, astigmat bitkisel tedavi ve astigmat için şifalı bitkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla