Gül hastalığı; deri hastalığı türüdür. Deride bozuk para büyüklüğünde kırmızı oluşumlar görülür. Bu oluşumlar genellikle kaşıntılı olur. Fakat gül hastalığı çok kısa bir sürede iyileşir. En fazla 1 ay gibi bir süre içinde iyileştiği görülür.

Gül hastalığının sinir ve stres gibi tetikleyici etkenleri olsa da; nedeninin kesinlikle bir vücut virüsünden kaynaklandığı bilinir. Virüs vücuda yerleştiğinde; ufak bir sıkıntı ve stres anında gül hastalığı kendini belli etmeye başlar.

Gül hastalığının kırmızılıklarını gidermek için; kortizon içeren kremler kullanılır. Tedaviye yönelik bu kremler en fazla bir hafta kullanılmalıdır. Kortizon kremleri uzun süreli kullanımlarda zararlıdır. Gül hastalığı genelde yaşlı insanlarda görülmez. Daha çok yaş gurubu 18-40 yaş arasıdır. Bulaşıcı değildir.

Herhangi bir kişiden diğerine geçmez. Kaşıntılı olan bu hastalık, seyrettiği süre içerisinde kaşınmamalıdır. Hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için; deri üzerine kese ve havlu gibi şeylerle baskı yapılmamalıdır. Yüz kısmında da görülen gül hastalığı tehlikeli değildir. Dikkat edildiği süre içinde, geçmemesi için sebep yoktur.

 

Bir önceki yazımız olan Gırtlak Kanseri ve Gırtlak Kanseri Nedenleri başlıklı makalemizde gırtlak kanseri nedenleri, gırtlak kanseri nedenleri görülme sıklığı ve tedavisi ve gırtlak kanseri nedenleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla