Gül hastalığı ruhsal ve stresli yaşam sonucu ortaya çıkan bir çeşit cilt, deri hastalığıdır. Kırmızı yuvarlak, yuvarlak benek, benek yaralar ile kendini gösterir. Kabuklu olması ve güle benzemesi nedeniyle toplum arasında “gül hastalığı” olarak adlandırılmaktadır.

Gül Hastalığı Neden Olur

Madalyon hastalığı olarak ta bilinen gül hastalığı vücudun en çok sırt ve kol kısımlarda görülmektedir. En çok rastlandığı mevsim, bahar mevsimidir. Hastalığın belirtileri yukarıdaki anlattığımız üzere, görsel bir takım değişiklikler meydana gelir ve bu kaşıntı ile devam eder.

Bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen, bu hastalıktan insan vücudu etkileniyor. Özellikle boyun, göğüs, karın ve kol bacaklarımızın üst bölümlerini çok etkilenir. Deri döküntülerini sürekli yaşayacağınız bu hastalıkta bazı anlar zorluk çekebilirsiniz.

Gül Hastalığı Tedavisi

Tedavi olurken döküntüleri ve kaşıntıları gidermek için, ağızdan alınan ya da sürülebilen bir takım ilaçlar kullanabilirsiniz. Bununla birlikte nemlendirici losyonlar vb. gibi maddelerde uygulayabilirsiniz. Bitkisel tedavi yöntemleriyle de bu hastalığı iyileştirebilmeniz, mümkün.

Gül hastalığında bitkisel formül olarak uygulayabileceğiniz, bazı bitkiler bulunmaktadır. Bunlardan ilk olarak funda yapraklarıdır. Funda yapraklarını gül hastalığı olan bölgenize, zeytinyağı ile birlikte karıştırıp sürebilirsiniz.

Kırmızı pancar kürü ile gül hastalığınızı tedavi edebilirsiniz. Profesör Doktor Ahmet Marankinin bitkisel önerisi olan bu kür ile birlikte, gül hastaları kendilerine çözüm üretebilir. Yaklaşık olarak 250 gram kırmızı pancarı dört eşit parçaya böldükten sonra bir litre suda kaynatmaya başlayınız. Kaynama işleminin ardından elde ettiğimiz suyu sabah ve akşamları yatmadan önce aç karına içmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Migreni Nedir ve Belirtileri başlıklı makalemizde göz migren nedir, Göz Migreni ve Göz Migreni Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla