Gribe yakalandıktan sonra beslenme nasıl olmalıdır, yemeklere sarımsak katın: Kendinizi daha iyi hissetmek için yemeklerinizin içine sarımsak katmanız faydalı olur.

Gribe Yakalandıktan Sonra Beslenme Nasıl Olmalıdır

Sarımsak anti mikrobik bir etkiye sahiptir ve bağışıklık sistemini uyarır.

Tavuk çorbası için: Tavuk çorbası, iyileştirici etkiye sahiptir ve nemliliğin devamlılığını sağlar. Ayrıca burunda bulunan bakteri ve virüslerle savaşan hücre duvarlarını desteklediği kanıtlanmıştır.

Hindi eti tüketin: Hindi eti yağsız bir proteindir. Sevmeseniz bile hastalıklarla mücadelede enerji verir.

Muz yiyin: Muz, mide için kolay bir besindir. Eğer mide bulantısı, kusma ya da ishal ile devam eden bir rahatsızlığınız varsa dilimlenmiş, püre halinde ya da bütün olarak muz tüketin.

İhtiyacınız olan besin ve kaloriyi alın: Eğer iştahınızda değişiklik varsa yeterli besin ve kaloriyi aldığınızdan emin olun. Bunun için düşük şekerli ve en az 6 gram protein içeren içecekler tüketmeye özen gösterin. Çilek, çikolata gibi tatlar gerekli vitamin, besin ve kaloriyi daha çekici kılar.

Yeşil ve siyah çay için: Çay, hastalıkla mücadele eden antioksidanları içerir. Bal veya limon katarak boğaz ağrınızı yatıştırabilirsiniz. Sıkılmış meyve suyu ile de gerekli vitamini alabilirsiniz.

Kızarmış ekmek ve kraker yiyin: Kızarmış ekmek ve kraker hastalık için idealdir. İştahsız zamanlarınızda çorbanıza ekleyeceğiniz bu tür gıdalar açlığınızı yatıştırır.

Zencefili unutmayın! Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal gibi şikâyetlerinizi zencefil hafifletir. Taze rendelenmiş ya da toz zencefili yemeğe katabilirsiniz.

 

Yanıtla