Gözkapağı kenarı iltihabı (blefarit), gözkapağının serbest kenarının iltihaplanmasıdır. Sık rastlanır, çoğunlukla tekrarlar. Sümüksel  zar  iltihabıyla birlikte olursa, gözkapağı kenarı sümüksel zar iltihabı (blefaro-konjonktivit) diye nitelenir. Üç biçimi vardır; bu biçimler ciddilik sırasına göre şunlardır.

Gözkapağı kenarı iltihabı (blefarit)

1. Gözkapağının serbest kenarının kızarmasıyla nitelenen döküntülü (eritemli) gözkapağı kenarı iltihabı;

2. Serbest kenarın kızarmasına, kirpiklere yapışan deri kökenli pulların eklendiği gözkapağı  kenarı iltihabı;

3. Yukardakilerden kirpiklerin dökülmesi ile ayrılan kirpik kesecikleriyle ilgili gözkapağı kenarı iltihabı.

Hastalar, gözkapaklarındaki yanma ve kaşınma duygusundan yakınırlar. Bu duygu, özellikle gözkapağı kenarı iltihabının süreğen evrim gösterdiği durumlarda (çoğunlukla böyledir) daha rahatsız edici olur. Gözkapağı kenarı iltihabı nedenleri çok çeşitlidir (kırma kusurları, enfeksiyon, mantar, alerji) ve tedavi nedene göre ayrıdır. Kırma kusuru, özellikle astigmatlık düzeltilmelidir. Genellikle, ivegen tekrarlarda antibiyotikli merhemler ve kortizon türevleri kullanılır. Süregen biçimlerde gerçek tedavi, sorumlu alerji yapıcı etken bulunabilirse, özel duyarlık giderilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Konjonktivit Göz iltihabı Vakaları başlıklı makalemizde göz iltihabı (konjonktivit) nedir, konjonktivit göz iltihabı ve konjonktivit göz iltihabı tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla