Gözdeki damar tabaka, damarlı olan ve pigment taşıyan bu zarın da 2 görevi vardır:
1. Ağ tabakanın koni ve çomak hücrelerinden oluşmuş ilk tabakaları için besleyici görev;
2. Gözün karanlık odasının çeperini oluşturarak, pigment sayesinde görme görevi.

Gözdeki kirpiksi cisim ve kas, kirpiksi kas, uyum yapmadan önemli rol oynar.
Saydam sıvının dolaşımı, sıvı dolaşımı sırasıyla aşağıdaki gibidir.
1-Göz akı
2-Sümüksel zar altı toplardamar dolaşımı
3-Saydam sıvı toplardamarları
4-Schlemm kanalı
5-Trabekulum
6-Saydam sıvının dolaşımı
7-Saydam tabaka
8-Kirpiksi cisim
9-Asıcı kuşak
10-Billur cisim

Kirpiksi uzantıların epiteli ise saydam sıvıyı (ön oda sıvısı; humar agueous) salgılar. Saydam sıvı, gözbebeğinden geçerek ön odaya ulaşır. Daha sonra iris ve saydam tabakanın oluşturdukları
açı düzeyinde, bir süzme aygıtı tarafından emilir. Normalde salgılanması ve emilmesi arasında bir denge vardır. Bu denge, normal bir göz içi basıncının korunmasını sağlar.

Gözdeki ağ tabaka; Işığın fizik dayanağı fotondur. Fotonlar ağ tabakaya geldiklerinde koni ve çomak hücrelerin pigmentlerinde bir dizi kimyasal sürece yol açarlar. Görme hücreleri düzeyinde 3 pigment (renk maddesi) vardır. Bunlar arasında en iyi bilineni, çubuklardaki, ön maddesi A vitamini olan rodopsindir. Bu 3 pigment, birincil 3 rengin çözümlemesini sağlarlar (birincil renklerden gözle görülen tayfın bütün renkleri yapılabilir.) Kimyasal süreçler dizisi, elektrik olaylarının ortaya çıkması ile sonuçlanır. Bu elektrik olayları, görme sinirleri yardımıyla gangliyoner hücrelerin lifleri tarafından, görme yollarıyla art kafa lobu korteksine kadar yayılırlar.

Gözdeki damar tabaka ile ilgili tüm bilgileri elimizden geldiğince sizlere açıklamaya çalıştık umarım faydalı bir makale olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Göz Şişkinliği Nasıl Giderilir başlıklı makalemizde göz altı şişliği nasıl giderilir, göz kapağı şişkinliği nasıl giderilir ve göz şişkinliği nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla