Göz Şişkinliği Nasıl Giderilir, göz şişkinliğinin nedenleri ve sebeplerini ayrıntılı bir şekilde ele alınca, şişkinlikler birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor. Göz şişkinliği gözaltında ve göz üstünde ya da yanlarda meydana gelebilir. Bu neden olan sebebin gösterdiği reaksiyona göre değişiklik sağlayabilir.

Yüzümüzün her yerinden memnun olurken, gözaltında oluşabilecek bir şişlik, estetik olarak görünümümüzü etkiler ve buda psikolojik çeşitli sorunları beraberinde getirebilir. Göz şişkinliğinin oluşma süreci genel olarak alerjiye hashas olan kişilerde daha çok görülüyor.

Polen ve toz gibi çevresel dış etkenlere zaafı olan kişilerde genel olarak göz şişkinliği meydana geliyor. Bununla birlikte göz şişkinliği sebebi olarak diğer faktörler;

Göz Şişkinliği Nedenleri

  1. Aşırı alkol tüketimi,
  2. Çok fazla çalışmak,
  3. Düzensiz uyku,
  4. Yetersiz ve dengesiz beslenme,
  5. Sigara kullanımı,
  6. Bilgisayar başında çok durma,

Gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabiliyor.

Göz Şişkinliğini Nasıl Giderebiliriz

Göz şişkinliğinizi indirmek için, öncelikle uyku çok önemli bir faktördür. Uyku saatlerinizi düzenleyin. Mümkünse, her gün aynı saatte uyanıp, aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Bununla birlikte, günde en az 7-8 saat uyku uyumanız sağlık açısından çok faydalıdır. Göz şişkinliğinin önüne geçmeniz için beslenmede çok önemlidir. Aşırı kahve tüketimi, sigara kullanımı ve alkol kullanımını azaltırsanız, göz şişkinliklerinizi en az seviyeye indirebilirsiniz.

Gözaltı bakım kremleri ile birlikte göz şişkinliklerinizi kontrol altına alabilirsiniz. Göz çevresini koruyucu ve canlandırıcı etkiye sahip olan gözaltı kremlerini yatmadan önce kullanabilirsiniz. Kullanacağınız, kremlerin eczaneden sağlık bakanlığı onaylı olmasına dikkat etmenizi önemle belirtiriz.

Soğuk su ve buz ile gözaltı şişkinliğini durdurabilirsiniz. Sabahları yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu sayede hem canlanacak hem de gözaltı şişliklerinizi indirmiş olacaksınız.

Spor; Spor vücut için çok önemli bir aktivitedir. Gözlerinizin de temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Temiz ve güzel ormanlarda yürüyüş yapın, bisiklet binin, çeşitli egzersizler yapın. Hem kendinizi moral olarak üst seviyelere taşırsınız, hem de gözlerinize temiz hava katmış olursunuz.

Göz şişkinliğinin bitkisel tedavisi var mı dır? 

Göz şişkinliğini bitkisel tedavi yöntemleri ile çözebilirsiniz. Ancak biz, ayyu.net ekibi olarak göz doktorlarına gitmenizi öneririz. Çünkü belirtilen sebepler dışında gözlerinizde bir şişme meydana gelirse, bunu en iyi göz uzmanları karar verecektir.

Göz şişkinliğine bitkisel formüller; Çiğ patatesler ile göz şişkinliklerine son verebilirsiniz. Patatesimizin kabuklarını soyduktan sonra ince, ince dilimleyin. Ardından dilimlediğiniz patatesleri gözünüze koyun ve 15 dakika bekletin. Daha sonra patatesleri gözünüzden alabilirsiniz.

Yeşil çay göz şişkinliklerine iyi geliyor; Göz çevresindeki kan dolaşımını hızlandırmak için yeşil çayı kullanmanızı öneriyoruz. Hem zayıflamaya etkisi olan yeşil çay hem de göz çevresindeki kırışıklıklarınızın önüne geçiyor. Bu işlemi yeşil çay poşetleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Sıcak su ile demleyin ve daha sonra poşetleri alın soğuduktan sonra göz kapaklarınıza koyarak 15 dakika bekletiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Göz Seğirmesini Nasıl Geçirebiliriz başlıklı makalemizde göz seğirmesi neden olur tedavisi nedir, göz seğirmesi nedenleri ve tedavisi ve göz seğirmesi tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla