Göz kuruluğuna iyi gelen bitkiler ve bitkisel çözümler, göz kuruluğu aslında çok önemli bir sorundur. Göz sorunları her zaman doktorlar ve insanlar tarafından en önemli sorunlar olarak görülmüştür. Gözde öle en ufak bir hatada zedeleniyor ve görme kaybı yaşatabiliyor. Bunun için bilim insanları ve uzmanlar göz kuruluğu sorunu için birçok olumlu tedaviler geliştirmişlerdir.

Göz Kuruluğuna iyi Gelen Bitkiler ve Bitkisel Çözümler

Göz Kuruluğuna Sebep Olan Nedenler

Peki, göz kuruluğuna ne sebep olur; En büyük düşman sigara olarak tanımlanır. Sigara dumanı göz içerisinde bulunan gözkapağı zarların sürekli yanmasına sebep olarak rahatsızlık verebilir.

Göz yanması tam olarak göz kuruluğuna neden olur. Eğer sizde sigara içiyorsanız içtiğiniz sigarayı bırakmanın bir muhtemel nedeni bu göz kuruluğu olabilir. Birde bu göz kuruluğunu yapan bir neden daha tozdur. Mesleki olarak tozlu işlerde çalışan bir takım kişiler birkaç yıl sonra gözlerinde ufak sanılan büyük çaplı sorunlar oluşur. Bu sorunlardan biride göz kuruluğudur. Göz yıllardır tozu yemiştir. Artık gözün sıvı üreten açık lopucları tıkanmış ve gözyaşı ve göz temizleyici sıvı salgılamaktadır.

Göz kuruluğuna Yardımcı Olan Ve iyileştirici yöntemler

Bol bol Omega-3 alın. Çünkü Omega-3 sizin gözyaşı kalitenizi artıracaktır. Bu yüzden kuru gözlerde yanmayı ve tahrişi engelleyecektir. Bu Omega-3’ü nerden mi edinebilirsiniz. Omega-3 kesin ve faydalı olarak somon, orkinoz, uskumru, ringa balığı, tatlı su alabalığı gibi yağlı balıklarda büyük oranda görülür. Yaşadığınız iklim ve bölge balık yemenize uygun değil ise diğer Omega-3 alabileceğiniz kaynaklar; keten tohumu, soya fasulyesi, ceviz ve kanola yağlarıdır.

Bir diğer yöntem ise göz kırpmaktır. Göz kapaklarınızın toplandığı bölge gözün kurumayan ve en ıslak bölümüdür. Buranın bilim adamlarının desteği ile kurumadığı söylüyorlar. Gözlerinizi gün içinde sürekli kırparak ve fazla açık tutmayarak bu sorunu çözebilirsiniz. Bir diğer doktor yöntemleri ise;

Göz Kuruluğuna iyi Gelen Yöntemler

1.Suni gözyaşı kullanımı

2.Kuru ortamlarda bulunmamak

3.Görsel dikkat içeren faaliyetlerde saatlerce gerçekleştirmemek

4.Kapalı ortamda bulunuyorsanız nem oranını artırmak için nemlendiriciler kullanmak

5.Günde en az olmak şartıyla 10 bardaktan fazla su tüketmek

6.Aşırı güneşli havalarda güneş gözlüğü kullanımı

  1. Plastik içeren gözlükler kullanımından kaçınmak

 

Bir önceki yazımız olan Ben Aldırmak Tehlikeli midir? başlıklı makalemizde ben aldırma tehlikeli midir, ben aldırmak ve ben aldırmak tehlikeli midir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla