Göz Ağrısı ve Nedenleri, göz ağrıları sık sık karşılaştığımız şikâyetlerden biridir. Çünkü bu ağrıların pek çok nedeni olabilir. Aşırı ışıkta veya yetersiz ışıkta uzun süreli çalışma, göze uygun olmayan gözlükler kullanma, uzun süre bilgisayar veya televizyon başında kalma, gözdeki herhangi bir kısmın iltihaplanması ya da göze yabancı cisim kaçma gibi birçok nedenden dolayı göz ağrıları oluşabilir.

Göz Ağrısı Nedenleri

Başka bir açıdan bakacak olursak sadece bizden kaynaklı nedenlerle değil aynı zamanda kalıtsal göz bozuklukları, sinüzit ve ateşli hastalılar da göz ağrısının başlıca nedenleri arasındadır. Göz ağrısı çeken bir insanın öncelikle yapması gereken göze hiçbir müdahalede bulunmadan ağrının nedenini bulmaktır.

Çünkü özellikle göze yabancı cisim kaçmasından dolayı oluşan ağrılarda, gözü ovmak ya da kaşımak korneanıza zarar verebilir. Böyle bir durumda gözünüzü ılık suyla bol bol yıkamanız gerekir. Hekiminize danışmadan önce kendi bildiğiniz yöntemlerde kendinizi tedavi etmeyi denemeyiniz.

Fakat her nedenle olursa olsun, göz ağrılarında gözü dinlendirmek çok önemlidir. Ağrı çeken kişiler mümkün olduğunca göz yorucu işler yapmaktan kaçınmalıdır. Hatta sadece iyi bir uyku ile çok ciddi olmayan göz ağrılarını yok etmeyi başarabilirsiniz. Fakat göz ağrılarını gidermek için çoğumuzun kullandığı düşük numaralı dinlendirici gözlüklerin hiçbir tedavi özelliği yoktur. Göz ağrısının şiddetine göre uygulanacak olan farklı tedavi biçimleri vardır.

Dinlenmeyle geçmeyecek olan durumlarda ise doktorunuz büyük ihtimalle size ağrı kesici ilaçlar önerecektir. Bununla birlikte uygulayacağınız alternatif bitkisel tedavi yöntemleri ile ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilirsiniz. Papatya, bir kapta süt ile kaynatılıp soğutulduktan sonra göz kapakları üzerine konulursa gözü rahatlatır. Vücut dışında kullanıldığı için hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Elbette tüm göz ağrıları ciddi bir sorun teşkil etmeyebilir. Yorucu bir gün geçirmişsek bu baş ağrılarına sebep olur ki baş ağrılarının göze yansıdığı da bilinir. Böyle durumlarda günün geri kalanını mümkün olduğunca dinlendirici faaliyetler yaparak geçirmeliyiz. Fakat uzun süreli devam eden göz ağrılarını ise geçer diye düşünüp ihmal etmemeliyiz. Dediğimiz gibi mutlaka bir doktora gidip nedenini öğrenmeliyiz.

 

Bir önceki yazımız olan Beyin Tümörü başlıklı makalemizde beyin tümörü, beyin tümörü evreleri ve beyin tümörü nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla