Gebelikte Kabızlık her insanın hayatının belirli evrelerinde yaşadığı karmaşık bir sorundur. Bazı bedenlerde bağırsak çalışma sistemi daha yavaş ve kabız olmaya meyilli bir anatomik yapı vardır. Bu durum gebelikte daha çok ön plana çıkmakta ve gebeler kabızlık sıkıntısını daha çok yaşamaktadırlar.

Gebelikte Kabızlık

Normal yaşam standartlarının değişime uğradığı gebelikte, kabızlık durumunun önüne geçebilmek adına çok daha önlemli hareket etmek gerekmektedir. Artan utesus hacmi bağırsaklara baskı yapmakta, gebelik hormonunun etkisine bağlı olarak bağırsak hareketleri değişime uğramakta ve beslenme bozukluğu gibi fizyolojik etkenlerde işin içerisine dâhil olursa gebelikte kabızlık çok daha kronik bir hal alabilmektedir.

Gebelikte kabızlığın önlenebilmesi hemoroit durumları içinde önemlidir. Tedavi edilmeyen kabızlık zamanla daha kapsamlı ve karışık bir durum alarak gebelere büyük sancılar yaşatabilmektedir. Bunun için evvela kabız olmayı önlemek ve eğer bu gibi şikâyetler sık yaşanıyorsa bir takım tedbirlerle tedavi sürecine gidilmesi gerekmektedir.

Gebelikte kabızlığın önüne geçebilmek için

  • Bol su tüketimi bağırsak hareketlerine yardım edecektir.
  • Fiziksel aktiviteler gebelikte her anlamda faydalıdır. Bebeği ve anneyi yormayacak açık hava yürüyüşleri oksijen dengesi açısından bedene yarar sağlayacak ve hareketsizliğin önüne geçilmiş olunacağı için bağırsaklar daha aktif çalışacaktır.
  • Posalı ürünlerden öğünler oluşturmak önemlidir. Liften zengin yeşil sebzeler, taze meyveler, baharatlar kabızlığın önlenmesinde faydalı olacaktır.
  • Doğru miktarda ve doğru şekilde kullanıldığı takdirde hafif bitki ve meyve çayları gebelikte kabızlığı önlemeye yardım edecektir.
  • Tuvalet alışkanlığının terk edilebileceği alanlarda bulunmamak gereklidir. Gebelikte kabızlık daha çok nüksedebileceği için anne adayının uzun süren yolculuklarda, tuvalet ihtiyacını öteleyecek alanlarda bulunmaması gereklidir. Çünkü bağırsak hareketlerini dengeleyen en büyük unsurlardan biriside ihtiyacın zamanında giderilmesi ve bu anlamda vücutta denge sağlana bilinmesidir.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Döneminde Beslenme başlıklı makalemizde gebelik döneminde beslenme, gebelik döneminde beslenme ile ilgili bilinmesi gerekenler ve gebelik döneminde beslenme ilkeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla