Gebelikte cinsel yaşam, gebelik döneminde anne adayları birçok bedensel ve ruhsal farklılıklar yaşar. Cinsel istekte bu farklılardan bir tanesidir ve genellikle cinsel istek gebelikte farklı dönemlerde azalabilir. Bazı durumlarda ise artış gösterebilir. Gebelik dönemi anne adaylarının vücudunda oluşan hormonal değişimler nedeni ile oldukça hassas bir dönemdir. Cinsel sağlıkta bu dönemde daha çok kadına bağlı olarak değişim göstermektedir. Çoğu kadın bu dönemde bebeğinin zarar göreceğini düşünerek gebelikte cinsel yaşamdan uzak durmak ister.

Gebelikte Cinsel Yaşam

Genellikle cinsel yaşamdan gebeliğin ilk 3. Ayında uzaklaşma yaşanır. Çünkü gebelik hormonları nedeni ile yorgunluk, mide bulantısı, kusma ve sürekli uyuma isteği kadını cinsellikten soğutabilir. Bazı gebelerde ise gebeliğin ilk 3 aylık döneminde cinsel istekte artış görülürken son 3 aylık döneminde ise cinsel isteksizlik görülmektedir. Bunun sebebi ise anne adayının büyüyen karnı nedeni ile hareket kısıtlaması yaşamasıdır. Bu durumda gebelikte cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Gebelikte cinsel yaşan düşük nedeni midir?

Gebelikte özellikle ilk 3 ayda cinsel yaşam ile bebeğin zarar görmesi gibi oldukça hatalı bir düşünce vardır. Ancak gebelikte cinsel yaşam bebeğe kesinlikle zarar vermez. Bir diğer hatalı düşünce ise gebelikte cinsel yaşamın erken doğuma neden olmasıdır. Fakat gebelikte cinsel yaşam rahmin kasılmasına yol açsa bile asla erken doğum nedeni olmamaktadır.

Bir başka yanlış düşünce ise erkek cinsel organının bebeğe zarar vermesidir. Ancak gebelikte cinsel yaşamda erkek cinsel organı kesinlikle bebek ile temasta bulunmamaktadır. Anne karnında mucizevî yolculuk yapan bebek sıvı dolu bir zarın içinde gelişimini sürdürmekte ve bu zar bebeği dış etkenlerden korumaktadır.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse; gebelikte cinsel yaşamın bebeğe hiçbir zararı yoktur. Gebelikte ve anne karnındaki bebekte herhangi bir problem yoksa cinsel yaşam devam ettirilebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Prezervatif nedir ve Kullanımı başlıklı makalemizde Prezervatif Kullanırken Neler dikkat etmeliyiz?, prezervatif nedir ne için kullanılır ve prezervatif nedir ne işe yarar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla