Gebelik döneminde görülen sorunlar, gebelik dönemlerinde gebe kadınlar için bazı noktalara dikkat edildiği sürece sağlıklı bir gebelik döneminden geçerler. Ancak bazı durumlarda gebelikler dikkat edilecek düzeyde kurallara uyulmuyor ve hem bebek hem de kendi sağlığı ile oynuyorlar.

Gebelik Döneminde Görülen Sorunlar

 1. Gebelik sırasında oluşacak bazı durumlar aşağıda verebilir;
 2. 17 yaşından küçük olan ve 35 yaşını doldurmuş annelerin gebeliklerinde
 3. İlk gebelik ile dördüncü gebelikten sonraki gebeliklerde sorun görülebilir.
 4. Önceki gebeliklerinde negatif sonuçlanan yani ölü doğum veya düşük yapan annelerin gebelikleri.
 5. Önceki gebelikleri sezaryen ile sonuçlanan gebeliklerden sonraki gebeliklerinde sorun görülebilir.
 6. Her hangi bir sağlık probleminden dolayı karın bölgesinden ameliyat olmuş bayanların gebeliklerinde sorun görülebilir.
 7. Yüksek tansiyon, kalp rahatsızlığı veya böbrek rahatsızlığı olan hastaların gebelikleri tehlike altındadır.
 8. Doğum kanalında darlık meydana gelen annelerin gebelikleri tehlikelidir.
 9. Daha önce gelişim bozukluğu olan çocuk gebeliği geçirenler ve gelişim bozukluğu olan annelerin gebelik durumları tehlikelidir.
 10. Gebelik döneminde kızamıkçık ve toksoplamazmois gibi tehlikeli hastalıklar geçiren annelerin gebelikleri tehlikelidir.
 11. Önceki doğumla şimdiki gebelik döneminin 1 yıldan az olan annelerin gebelikleri tehlikelidir.
 12. Kan uyuşmazlığı olan annelerin gebelikleri tehlikelidir. İkiz, üçüz, dördüz gibi çoğul gebelikler düşük tehlikesindedir.
 13. Rahimlerinde ve yumurtalıklarında kitle mevcut olan annelerin gebeliklerinde tehlike görülür.
 14. Kansızlık mevcut olan annelerin gebelikleri tehlikelidir.

Peki, gebeliği tehlikeye atan durumlar nedir

Gebelikte Sigara Kullanımı

Başta sigaranın sağlığa zararlı olduğuna değinelim. Gebelik sırasında sigara içimi düşük meydana getirebilir. Veya erken doğum gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Bir diğer kötü sonuç ise gebe annenin sigara içtiği zaman bebek plasenta denilen araç ile anneden oksijen alır anneden yeterince oksijen almaz ise bebeklerde zekâ geriliği başta olmak üzere çeşitli gelişim bozukları olabilir.

Gebelikte Alkol Kullanımı

Gebelik sırasında alınan alkol çok kolay plasenta yoluyla fetüse geçebilir. Bunun sonucu fetüste çeşitli olumsuzluklar meydana gelir. Gebelik sırasında alkol kullanan annelerin çocuklarında gelişim bozukluğu yapabilir. Bebekler normalinden çok düşük kiloda doğarlar. Ve Bebeklerde gelişim bozukluğu yaratabilir. Aşırı kullanımında ise bebekler anne karnında ölür. Bu gebe anneye de zarar verir. Ölü bebekten haberi olmaz. Ve anne karnında çürümeye başlar. Çürümeye başladığında annenin çeşitli organları bebek halinde çürür. Bebekle birlikte ölüme davetiye çıkaran anne bundan haberi olmaz ve bebeğin ölümü doğum sırasında anlaşılır. Yani bebek ilk 1 ayında ölürse annenin kontrollere düzenli gitmemesinde bebek annenin iç organlarını öldürür.

 

Bir önceki yazımız olan Gebelik Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde gebeliğin belirtileri nelerdir kısaca, gebelik belirtileri nelerdir ve gebelik belirtileri nelerdir ne zaman başlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla