Gebelik Belirtileri Nelerdir? Kadınların en büyük hayali bebek sahibi olmaktır. Ancak her kadın gebe kaldığını uzun zaman anlayamaz. Gebelik belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilir, kadın çok hassas ise anlaması zor olmaz.

Gebelik Belirtileri Nelerdir

Gebelik belirtileri her kadında aynı belirmez. Bu nedenle en kesin yolu doktor kontrolü ve gebelik testidir. Yine de ilk gebelik belirtileri de kesin bilgi olmasa da anlamak mümkündür. Gebelik belirtileri arasında ilk belirti olarak adet gecikmesi veya gelmemesi sayılabilir.

Düzenli gelen bayanlarda adet kesilirse gebelik testi gerekmektedir. Gebe değilseniz de doktor kontrolüne kesinlikle gitmeniz gerekmektedir. Gebelik belirtileri genel olarak her hamile de görülen bulantı ve kusma da sayılabilir. Her şey size tiksindirici gelebilir ya da hiçbir şey yokken mideniz bulanabilir. Bunun gibi durumlar gebeliği kişiye anlatmaktadır.

Bunun yanında günümüzün hastalığı baş dönmesi de gebelik belirtisidir. Günümüzde kadınların tamamında baş dönmesi ve baş ağrıması problemi bulunmaktadır. Sıradan bir sorun olarak görülmemeli ve kontrol ettirilmelidir. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı için gerekmektedir. Bunlara bağlı olarak yorgunluk hissi de gebeliğin belirtisi olarak sayılabilir. Göğüsler gebeliğe bağlı olarak dolgunlaşıp hassaslaşabilmektedir.

En ufak bir darbede canınız yanabilir çünkü bebeğinize bağlı olarak süt yapmak için kendini kasmaktadır. Yavaş yavaş süt dolduğu için de dolgunlaşmaktadır. Göğüslerde ki değişikliklerden de gebelik anlaşılabilir. Ayrıca areola yani göğüs halkası genişler ve büyür. Bu durumda gebelik belirtisi olarak görülür. Son olarak kasıkta ağrılar oluşabilir ve genital bölgeden bazı akıntılar gelebilir. Gebelikte hormonlar değişiklik gösterdiği için vajinal bölge genişler ve akıntı olabilir.

Dolaşım arttığı için akan bu sıvı renksiz, kokusuz ve ağrısızdır. Bu yüzden pek çok kadın tarafından hissedilmeyebilir. Hassas kadınların hissettiği bu belirtide gebeliği ortaya koyabilir. Kadınların çoğu hamile olduğunu hissedebilmektedir. Bu durumda anne ile çocuğun ilk iletişimidir. Kadın içinde kendi çocuğunu hissedebilmektedir.

Bu kutsal bağ da gebelik belirtisi olarak görülmektedir. Kadınlar gebe kaldığında vajinal bölge de renk değişimi de yaşanabilir. Bu değişim damar genişlemesine bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda oluşan aşerme de gebelik belirtileri arasında sayılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Doğum Çantasında Neler Olmalıdır başlıklı makalemizde doğum çantasında neler olmalı liste, doğum çantasında neler olmalı listesi ve doğum çantasında neler olmalıdır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla