Gaz sancısına ne iyi gelir, gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısı için tedavi, gaz sancısı için öneriler nelerdir? Gaz sancısını başlamadan bitirin. Şişkin bir karın ve dayanılmaz gaz sancılarından şikâyetçiyseniz yiyeceklere ve pişirilme şekline dikkat etmelisiniz. Küçük önlemlerle, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu sıkıntılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer

Ayyu.net ekibi olarak, gaz sancısından kurtulmanız için çeşitli önerileri bir araya topladık. Beslenme biçimi ve günlük hayatta yapılan küçük yanlışlar maalesef şişkinlik ve gaz sorunuyla karşı karşıya kalmamıza neden olabilir. Medical Park Antalya Hastanesi Kompleksi beslenme ve diyet uzmanı Aysun Yurdakul dayanılmaz gaz sancılarından şikâyetçiyseniz mutlaka yiyeceklerinizin pişirilme şekline dikkat etmenizi söylüyor.

Şişkinliğinin ilk nedeni yemek yerken hava yutmak olduğunu belirten Aysun Yurdakul yemek yenirken ve özellikle sıvı alırken bir miktar hava yutulur. Sigara içmek ve uygun olmayan takma dişler kullanmak da normalden fazla hava yutmamıza neden olur. Yurdakul ayrıca yemek sırasında çok konuşmanın kahkaha atmanın daha fazla hava yutulmasına neden olacağını vurguladı. Yemek yerken besinleri çok iyi çiğnememiz gerektiğini söyleyen Aysun Yurdakul, besinlerin sindirimi ağızda başlar.

Yemeklerinizi hızlı yemeyin! Midenin görevi besini parçalamak değil, parçalanmış gıdayı sindirmektir. Mide, çiğnenmeden yutulan gıdayı sindirebilmek için daha fazla asit üretir. Bu durum şişkinliğe ve hazımsızlığa neden olduğu gibi kalbimiz de daha fazla yorulur. Yurdakul, iyi çiğneyerek şişkinlik ve gaz şikâyetinde azalma sağlanabileceğini belirtiyor.

Mide dostu tarçını ihmal etmeyiniz. Gıda alerjisinin özellikle laktoz gaz oluşumuna sebep olduğunu belirten Yurdakul, Laktozsuz süt içmeyi deneyebilirsiniz. Sütün soğuk ya da sıcak içilmesiyle kişiden kişiye farklı tepkiler ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde sıcak süt, dokunurken, soğuk süt rahatsız etmez. Yâda tam tersi olabilir. Sütü soğuk ya da sıcak olsun tarçınla tatlandırarak içmek gaz oluşumunu önleyecektir.

Beslenme ve diyet uzmanımız Aysun Yurdakul, gerçekten Akdeniz bölgesinin en uzman diyetisyen uzmanlarından olmakla birlikte, gaz sancısı yaşayan kişilere şu önerilerde bulunuyor.

Bazı gıdalar, şişkinlik oluşumuna neden olabilir. Bunlar arasında lahana, kereviz, turp, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, pırasa, salatalık, şalgam, süt, bakla, kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı, bezelye, kavun, armut ve alkollü içecekler sayılabilir. Bu gıdalardan hepsi ya da bir kaçı size dokunuyor olabilir.

Aysun Yurdakul, doygunluk hissi yaratan yağlı gıdalar, stres, heyecan ve sindirim sistemiyle ilgili rahatsızlıklar sonucu şişkinlik meydana gelebileceğini açıklıyor. Bu durumda mutlaka uzman bir doktora başvurmanızı öneriyor.

Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Flebit Hastalığı Nedir başlıklı makalemizde flebit hastalığı belirtileri, flebit hastalığı belirtileri nelerdir ve flebit hastalığı nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla