Flebit hastalığını daha önce duymuş olan muhakkak kişiler vardır. Ancak biz bu hastalığın yine de ne olduğunu sizlere açıklayalım. Bacaklarımızdaki toplardamarların iltihap kapması sonucu, bacağımızdaki yüzeysel damarlarımızın neredeyse birçoğu iltihaplanır. Bu duruma tıp dilinde “flebit” adı verilmektedir. İltihap genel olarak damar içindeki kanın pıhtılaşmasına ve tromboza yol açmaktadır.

Flebit Hastalığı

Flebit hastalığım olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Flebit kendini belirli edecek bazı, nedenler ortaya koyar. İltihaplanan bölgelerde şişmeler ve kızarmalar meydana gelir. Geceleri uyuyamadığınız bir ağrı meydana gelebilir. İltihaplar yerini enfeksiyona bırakabilir. Sık olarak varis olan kişilerde flebit hastalığı olma olanağı daha yüksek bir seviyededir.

Genel olarak kadınlarda daha çok görülen bu hastalık, aileden kronik olan gelen bir hastalık çeşidi olarak da gözlemlenebilir. Toplardamarlardaki iltihaplanmanın derhal önüne geçilmesi gerekir. Bunun içinde uzman doktorlara başvurmanız gerekiyor. Cerrahi müdahaleler ile sizi bu hastalıktan kurtaracak, ülkemizde birçok profesör doktor bulunmaktadır. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarınız var ise bu hastalıktan kurtulmanız için bunları bırakmanız gerekebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Varis Nedir başlıklı makalemizde varis nedir belirtileri nelerdir, varis nedir kısaca ve varis nedir nasıl oluşur hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla