Fındığın faydasını araştıran Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Gıda Mühendisi olan Öğretim üyesi Profesör Doktor Atilla şimşek fındıkta bulunan oleik asit tüm diyetlerde kolesterol seviyesini azalttığını açıkladı. Fındığın bileşiminde bulunan yağlar, karbonhidratlar, proteinler insan sağlığı için tam bir enerji kaynağı olduğunu belirtti.

Fındığın Faydaları

Her gün bir avuç fındık tüketerek gün boyu dinç ve enerjik kalabilirsiniz. Özellik ramazan ayında gün boyu halsizlik, baygınlık gibi durumları ortadan kaldırmak riskini en aza indirmek için, geceleri yatmadan önce fındık tüketin.

Sadece enerji verici özelliği olmayan fındığın kalp ve damar hastalıklarındaki etkisi de çok sağlıklı. Kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıkları veya çeşitli kalp damar problemli sağlık sorunu olan insanların fındık yiyerek hastalıklarına yardımcı olabilirler.

Anemi hastalığında adeta kalkan görevi gören, fındık alyuvarların parçalanmasını engelliyor. Fındığın protein bakımından yüksek olması da gün boyu sizi tok tutarak, enerji veriyor. Ayrıca kanser hastalıklarına karşı beslenmede fındık uzman doktorlar tarafından öneriliyor ve fındığın faydaları saymakla bitmiyor.

Bir önceki yazımız olan Eşek Sütünün Faydaları başlıklı makalemizde eşek sütünün faydaları, eşek sütünün faydaları nasıl içilir ve eşek sütünün faydaları nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla