Evde Fıstık Ezmesi Yapımı Tarifi

Fıstık ezmesi, hem çikolatalı hem çikolatasız haliyle çocukların en sevdiği yiyecekler arasında. Ayrıca, içerdiği yüksek protein, yararlı yağ asitleri ve yüksek lif oranı sayesinde özellikle vücut geliştiricileri ve sporcular için iyi bir besin kaynağı. Piyasada satılan fındık ve fıstık ezmelerine ne kadar güvendiğinizi bilmiyorum, şahsen hiç güvenmiyorum. Bence içinde ne olduğunu bilmediğimiz yiyeceklerden yeterince tükettik ve hem kendimize, hem çocuklarımıza yeterince zarar verdik. Bu nedenle, sizlerle fıstık ezmesi tarifini paylaşmayı kendime bir borç bilirim.

 

Gereken malzemeler;

İstediğiniz kadar fıstık (kavrulmuş veya çiğ),
Vanilya esansı veya toz vanilya,
Şeker veya bal,
1-2 yemek kaşığı süt,
İsteğe bağlı olarak,bitkisel yağ,
İsteğe bağlı olarak, kakao tozu veya eritilmiş çikolata.
Öncelikle, eğer çiğ fıstık kullanacaksanız, fıstıkları yeteri kadar kavurun. Ardından fıstıkların kabuğunu soyun. Eğer kabuklar kolayca çıkmıyorsa, fıstıkları birkaç dakika daha fırınlamanız yardımcı olacaktır. Soyulmuş fıstıkları mutfak robotunuza atıp 3-5 dakika işlemden geçirin. Bu aşamada fıstık ezmeniz henüz kremsi bir görünüm kazanmadı, karıştırmaya devam ettikçe fıstığın yağı açığa çıkacak ve karışım pürüzsüzleşmeye başlayacak. Tabi ki, mutfak robotunuzun gücüne göre uzunca bir süre karıştırmanız gerekebilir.

Ardından, karışıma isteğe bağlı olarak 2 yemek kaşığı bitkisel yağ( ben yağ kullanmadım), şeker, vanilya ve sütü ekleyin ve mutfak robotunuzu tekrar çalıştırın. Eğer çikolatalı fıstık ezmesi isterseniz, 5 dakikalık karıştırmanın ardından istediğiniz kadar erimiş çikolata veya bir yemek kaşığı kakao tozu ekleyip karıştırmaya devam edin. Fıstık ezmesi, istediğiniz kadar pürüzsüzleştiğinde, işleminiz tamamlanmış demektir. Afiyet olsun

Bir önceki yazımız olan 2017 Yaz Renk Trendleri başlıklı makalemizde 2017, 2017 yaz modası ve 2017 Yaz Renk Trendleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla