Erken Doğum Nedenleri, Günümüzde birçok kadın erken doğum ile bebeğini dünyaya getirse de aslında erken doğum nedenleri konusunda bilgi sahibi olan kişilerin sayısı son derece azdır. Hâlbuki bu etkenlerin bilinmesi sonrasında meydana gelecek olan bu durum da engellenebilecektir. Erken doğum nedenleri arasında öncelikli olarak enfeksiyonlar, çoğul gebelikler, rahim ağzı ve rahim ile ilgili doğumsal anormal durumlar, karın bölgesine darbe almak, bebeğin amnion suyunun normalden fazla olması gibi durumlar görülebilmektedir.

Erken Doğum Nedenleri

Bunların yanı sıra erken doğum nedenleri arasında annenin yaşının çok genç ya da yaşlı olması, anne adayında kansızlık meydana gelmesi, aşırı zayıf olma, sigara, alkol gibi alışkanlıkları devam ettirme, stres gibi faktörler de erken doğum nedenleri arasında yer almaktadır. Ancak daha öncesinde düşük yapmış olmak, gebelikte yaşanan aşırı bulantı ve kusma durumları, öncesinde sezaryen yapmış olmak ya da gebelik dönemi içerisinde bazı yiyeceklerin çok fazla tüketilmesi erken doğuma sebep olmamaktadır. Anne adayları bu konuda bilinçliği olduğu takdirde gebelik dönemleri sorunsuz geçecek ve erken doğum riski de ortadan kalmış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi başlıklı makalemizde ay ay anne karnındaki bebeğin gelişimi, ay ay anne karnındaki bebeğin kilosu ve ay ay bebek gelişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla