Enerji içeceğinin zararları, enerji içecekleri günümüzde birçok kişi tarafından bilinçsizce ve sorumsuzca tüketilmeye devam ediyor. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh ve Sinir Hastalıkları bölümünde Ana bilim dalı başkanı olan, Profesör Doktor Erdal Vardar tüketimi artan enerji içeceklerinin, çok gereksiz ve sağlık açısından hiç bir yararı olmadığını dile getirdi.

Enerji içeceğinin Zararları

Enerji içeceklerinde alkol var mı? Enerji içeceklerinin içerisinde kafein, amino asit ve uyarıcı maddeler bulunuyor. Vücutta sıvı kaybına ve metabolizmanızı değiştirebilecek, mineraller ve vitaminler var. Genel olarak spor yapanlar da bu tür içecekleri tercih ediyor. Ancak sağlık açısından bir yararı olmadığı gibi, sağlınızı etkiliyor.

Özellikle çeşitli egzersiz hareketleri ve spor dalları ile uğraşan kişilere, portakal suyu öneriyoruz. Enerji içeceklerinden çok, daha fazla yararlı ve sağlık açısından faydalı olacaktır.

Alkol alımlarında da beraber kullanılan özellikle, votka redbul şekli tüketilmesi alkol bağımlılığını arttırmaktadır. Sigara ve kafein tüketen kişilerin içeceklerinde uyuşturucu grubunun da yer aldığı gözlemleniyor. Herkes bağımlı olabilir.

Alkol tüketiminin hızla arttığı günümüzde, gençlerimizi daha sağlıklı ve topluma yararlı bir şekilde yetiştirmeliyiz. Sağlıklı yaşam statüsünü bir, prensip olarak kabullenerek, ülkemizin sağlığını en ileri seviyeye götürmek için, tüm elimizden geleni, ayyu.net ekibi olarak yapmaya çalışıyoruz.

Enerji içeceklerinin sağlık açısından hiç bir yararı olmadığı gibi, yüksek miktarda kafein ve çeşitli maddeler ile sağlığınızı tehlikeye atabileceğinizi anlatan bu makalemizde, faydalı içecekler tüketerek, sağlınızı en yüksek seviyeye taşıyabilirsiniz. Enerji içeceklerinin zararları bir hayli fazla olduğu için bunu özellikle alkol ile karıştırmanız halinde, vücudunuzda istem dışı bir bağımlılık riski yaratabilirsiniz.

Bunun önüne geçmek için, portakal suları, mandalina suları, greyfurt suları özellikle turunçgiller familyasının kendisini yiyerek, ya da suyunu içerek sağlıklı bir şekilde sporunuza devam edebilirsiniz.

 

Yanıtla