Emzirmenin önemi ve püf noktaları, bebekler için özellikle ilk 4-6 ay arasında anne sütü tüm biyolojik gereksinimleri içeren en iyi besindir. Anne sütü ile beslenmek bebeğin sağlıklı gelişmesi ve hastalıklardan korunması için hayati önem taşımaktadır. Ayyu.net ekibi olarak, bebeğinizi nasıl emzirmeniz gerektiği hakkında ve emzirmenin önemini paylaşacağız. 

Emzirmenin Önemi ve Püf Noktaları

Bebeğiniz doğduktan yarım saat içinde sütün gelmesini beklemeksizin bebek emzirilmelidir. İlk 48 saat içinde bebeğinizi sık emzirmek sütün çoğalması açısından büyük önem taşır. Kolostrum adanı taşıyan İlk sütün bebeğiniz için hayati önem taşımasındaki en büyük rolü protein açısından çok zengin olması ve bebeğinizi hastalıklardan koruyacak olan antikor taşımasıdır.

Yazının genelinde de bahsedildiği gibi emzirmenin usulüne uygun yapılması hayati bir önem taşımaktadır. Hamileliğin özellikle 6. ve 7. ayından sonra meme ucuna başparmağıyla yapılacak hafif masajlar, emzirme sırasında daha fazla süt gelmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizi emzirmede hijyen çok önemlidir. Bebeğinizi emzirmeden önce – özellikle el – vücut temizliğinizi yapmalısınız. Ilık bir suyla desteklediğiniz pamukla meme başlarınızın hijyenini sağlayınız.

Bebeği emzirme sırasında bebeğinizin yanağını, meme ucunuza gelecek şekilde tutun. Böylelikle bebeğin içgüdüsel olarak emzirmesini sağlamış olursunuz. Amacınız bebeğin memenin ayla kısmını da ağzına almasını sağlamaktır. Böylelikle süt daha fazla gelmiş olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlık Problemi Nasıl Giderilir başlıklı makalemizde bebeklerde kabızlık problemi nasıl giderilir, bebeklerde kabızlık sorunu nasıl gider ve bebeklerde kabızlık sorunu nasıl giderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla