Elma sirkesi kolesterolü dengeliyor evet yanlış okumuyorsunuz Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerin yapmış olduğu çalışmalar sonucunda elma sirkesinin menopoz ve diyabet rahatsızlığında kolesterolü dengelediğini bilimsel olarak kanıtladılar.

Yapılan bu bilimsel çalışma ile elma sirkesi kolesterolü düşürür mü gibi soruların da bilimsel açıklaması yapılmış oldu evet elma sirkesi ile kolesterolü düşürmek mümkün. Menopoz döneminde vücudun yağ ve kolesterol dengesi bozuluyor elma sirkesi ile dengelendiği açıkça ortaya çıkmıştır aynı olay diyabet hastaları içinde geçerlidir.

Şeker hastalarında artan glikozun dokulara yayılması ve bu nedenle kolesterolün kanda artmasına neden olduğu görülmüştür. Bu durum ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Başta kalp hastalıkları, gözdeki dokuların bozulmasına neden olur elma sirkesi sayesinde kolesterolün dengelendiği ve koruyu etki oluşturulduğu belirtildi.

Menopoz döneminde olan kadınların kolesterol dengesizliği sonucu büyük sıkıntılar çektiği ve bu sorunun çözümü için SDÜ öğrencilerin yaptığı bilimsel çalışmalar sonunda elma sirkesi ile başarılı sonuçlar alındığı bu sıkıntıların ortadan kalktığı açıklandı. Elma sirkesi kolesterol için bulunmaz bir nimet olduğunun altını çizen uzmanlar kalp ve damar hastalıklarının başlıca nedeni olan kolesterole elma sirkesi ile tedavinin artık bilimsel olarak mümkün olduğunun altını çizdiler.

Uzmanların elma sirkesini rahatlıkla bu tarz şikâyetleri olanların kullanabileceğini ancak sirkeyi tok karnına ve yemeklerin binde altısı kadar tüketilmesi gerektiğini belirtiler. Her şeyde olduğu gibi sirkenin de fazla alınması halinde vücudunuza zarar verebileceği bilgisini açıkladılar.

Bir önceki yazımız olan C Vitamini içeceği başlıklı makalemizde c vitamini diyette önemlidir vitamini deposu, C Vitamini içeceği ve C Vitamini içeceği hazırlanışı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla