Egzama bir çeşit deri hastalığıdır. Her yaşta görülebilir. Deri üzerinde kaşıntılı ve kabartılı deri döküntüleri olarak ortaya çıkar. Çok fazla kaşındığı için; nemlendirici kremler sürülmelidir. Egzama hastalığının ortaya çıkmasındaki sebep çoğu zaman psikolojiktir.

Egzama Hastalığı

Ufak şeyleri çok fazla büyüten insanlarda daha çok görülür. Psikolojik olmasının yanında bazı zamanlar genetik olarak da görülebilir. Egzama hastaları ellerini deterjanla temas halinde tutmaktan kaçınmalıdır. Egzama sahibi olan kişiler bol miktarda krem kullanarak derinin dökülmesini ve kaşınmasını engellemelidirler.

Egzama vücudun bütün kısımlarında görülebilir. Saç derisinde bile egzamaya rastlanır. Kesinlikle normal şampuan kullanılmamalıdır. Doktorun önerdiği bir şampuan ile saç derisinin bakımı yapılmalıdır. Egzama hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Her an geçti denilen bir zamanda tekrar ortaya çıkabilir. Bu yüzden fazla stres yapmamak, ve suya değen vücut bölgelerini devamlı nemlendirmek gerekir. Egzama hastalığında deriyi kaşımamak çok önemlidir. Şiddetli bir şekilde kaşıma durumunda; bölge kanayabilir. Ve tırnak arasına geçen mantarlar diğer yerlere sıçrayabilir. Tırnakların daima kısa kesilmiş olması ve temiz olması en önemli kuraldır.

Bir önceki yazımız olan Aşırı Terleme başlıklı makalemizde aşırı terleme, aşırı terleme neden olur ve aşırı terleme nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla