Dudak çatlamasının nedenleri nelerdir, dudak çatlaması bütün insanlarda görülen bir sorundur. Zaman zaman dudak çatlaması konusunda insanlar umursamaz olsa da gün içerisinde konuştuğumuzda ve yemek yediğimizde dudaklarımızı aşınarak çatlakların iyice büyümesine neden olur ve ilk başta sadece estetiksel bir görünüm bozukluğu olarak algılanan dudak çatlaması ilerleyen zamanlarda ciddi problemler yaratabilir.

Dudak çatlaması kış mevsiminde ve soğuk havalarda daha sık karşılaşılır bunun nedeni ise sıcak havadan soğuk hava geçiş etkisi olarak nitelendirilmektedir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olanlarda daha sık karşılaşılmaktadır.

Dudak Çatlamasının Nedenleri

– Soğuk havalarda dudaklarınızın çatlıyor ise sık sık nemlendirici krem kullanınız. Ancak kremi iyice yedirmeden kesinlikle dışarı çıkmayın yoksa ters tepki yaratabilir.

– Dudakların dille nemlendirme işlemini dudağınıza iyi geldiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece anlık olarak gerginlik hissini alır ancak daha da kötü sonuçlar doğurur.

– Vücudunuzdaki yağ düzeyi az ise dudaklarınızın çatlayabilir ve derinizde soyulmalar olabilir eğer yap problemi yaşayan birisiyseniz lütfen doktorunuza görünüp gerekli önlemleri alınız.

– Akne, sivilce, akciğer yağlanması gibi problem üzerine ilaç kullanıyorsanız. Bu tür ilaçların amacı bünyenizdeki yağ miktarını azaltmak ve dengelemek olduğu için dudaklarınızı kurutup çatlamaya neden olur. Bu ilaçlar sağlığınız için önemli bir rol oynadığı için ilaçlarını kullanırken nemlendirici krem kullanmayı ihmal etmeyiniz.

– Öpüşmekte dudak çatlamasına neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Ciltteki Siyah Noktalar ve Yağlar başlıklı makalemizde ciltteki siyah noktalar için bitkisel çözümler, ciltteki siyah noktalar için maske ve ciltteki siyah noktalar nasıl geçer hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla