Doğal Yollar ile Cilt Bakımı, Cildinize yaptığınız bakım ve temizliğin doğru şekilde olması sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Bu yüzden hem cildinizin temizliği hem de bakımı için ihtiyacınız olan cilt bakımı püf noktaları sizin için derledik. Bunun için yazımızın ilerleyen satırlarına göz atabilirsiniz.

Doğal Yollar ile Cilt Bakımı

Önce temizlik yapılmalı

Sağlıklı ve canlı bir cilde sahip olmanın il şartı temizlikten geçiyor. Bir de bunu cildinize uygun temizleyiciyle yapmanız en önemli nokta. Cildinizi temizlemediğinizde gün sonunda derinizin üzerinde sebum ve epitel denilen bir artık tabakası oluşur. Bu tabaka sizin gözeneklerinizi tıkar ve cildiniz nefes alamaz. Bunlar cildinizde komedon, akne gibi etkiler olarak ortaya çıkar. Bunun yanında cildiniz sönüklüğü ve yüzünüzde renk dalgalanmaları gibi problemler ortaya çıkar. Bu yüzden ilk yapılması gereken cilt temizliği!

Cildinize uygun temizleyici ürünü seçin

Cildinizi iyi tanımanız doğru ve etkili bir temizlik için gereklidir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz ve cildinizi soyucu ve yağlardan arındırıcı temizleyiciler kullanırsanız cildinizde tahriş, kızarıklık ve soyulma gibi problemler oluşabilir. Bu da ilerleyen zamanda egzemaya yol açar. Bunun yanında yağlı bir cilde sahipseniz cildinizin nemini korurken aynı zamanda sebumu eriten cilt temizleyicileri kullanmalısınız. Tüm bunlarla birlikte tüm ciltler için ortak bir nokta vardır ki o da tüm cilt temizleyicilerin cildin pH’ ına uygun olması gerektiğidir. Yani temizleyicinizin asidik pH derecesi 5,5 olmalıdır.

Çantanızdan nemlendiriciyi eksik etmeyin

Kuru bir cilt verimi olmayan kurak toprak gibidir. Soyulur, çatlar, kabuk tutar, kepeklenir ve kaşınır. Aynı zamanda mat ve kırışık bir görüntü oluşur. Daha ışıltılı, parlak ve canlı bir görüntü için cildinizi düzenli olarak temizlemelisiniz. İdeal olan ciltleri günde 2 kez nemlendirmektir.

En uygun nemlendiriciyi nasıl seçeceksiniz?

Yağlı bir cilde sahipseniz gözeneklerinizi tıkamadan nemlendirebilecek ağır olmayan ve su bazlı nemlendiriciler tercih etmelisiniz. Eğer kuru bir cilde sahipseniz nem tutma kapasiteleri bakımından uzun süreli etkili olacak ürünler kullanmalısınız.

 

Bir önceki yazımız olan Cildinizi Kış Aylarına Esir Etmeyin başlıklı makalemizde kış ayında cilt bakımı, kış aylarında cilt bakımı ve kış aylarında cilt bakımı doğal hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla