Diyette kas kaybı yaşanır mı? Evet, yaşanabilir. Bunu spor ile desteklemeniz gerekmektedir. Sonuç olarak, beslenme programlarınız da, yüksek kalorili yiyecekler yer alsa da, bunu çeşitli egzersizler ile desteklemediğiniz takdirde kaslarınızı kaybedebilirsiniz.

Diyette Kas Kaybı Yaşanır Mı?

Kas kaybı yaşandığında ise, sarkmalar, sıkılık oranınız kaybolur. Yağ oranınızın artmasına neden olabilir. Diyette kas kaybı yaşamamak için, yapacağınız diyet programlarını mutlaka ama mutlaka bir spor programı ile desteklemeniz gerekiyor.

Kaslarınızı diyet yaparken kaybetmemeniz için size önerilerimiz; 

Daha çok sebze ve yeşillik türlerini tüketmelisiniz. Yaklaşık olarak 5000 kişinin üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde, en çok kilo verenler ve kas kaybını en az oranla yaşayanlar, sebze ve ağırlıklı olarak meyve yiyen kişilerde ortaya çıkmıştır. Kilo vermenizi, hızlandırdığı gibi, kas oranınızı da korumaya yardımcı olmaktadır.

Her öğünde protein açısından yüksek besinleri tercih ediniz. Diyet programlarınız da mutlaka haşlanmış yumurtanın olmasına özen gösteriniz. Şeker, un ve tuz gibi yiyeceklerden olabildiğince uzak durunuz.

Diyet yaparken kas kaybı yaşamamak istediğiniz, bölge diyelim ki karın bölgeniz olsun ve düz bir karın için diyet programı uyguluyorsunuz. Karın bölgenizdeki kiloları verirken, orada oluşmuş olan bazı yağ tabakalarını eritmek, hem de sımsıkı olmasını isteriz. Bunun için karın bölgesinde yapabileceğiniz, bazı hareketler vardır. Nedir, bunlar? Ayyu.net ekibi, olarak paylaşıyoruz.

Örneğin, haftalık olarak kendinize 4 gün seçin, bir gün spor yaparken, diğer gün yapmamalısınız. İlk gün diyet programına uydunuz. İkinci gün, öğlen yemeğinden, yaklaşık olarak 1 saat sonra, yarım saat  yürüyüş yaparak, 15 dakika tempolu bir şekilde koşunuz. Koşma işleminin ardından, çekebildiğiniz kadar, mekik, şınav gibi hareketleri yapınız. İlk başladığınız da sayılar muhakkak ki düşük olacaktır.

Ancak üzülmeyin, gün geçtikçe bu sayıları arttırmak sizin elinizde, bugün 20 yaparken ertesi gün bu sayı 25 olacaktır. Diğer hafta 30, birçok zayıflamak isteyen kişi, spor ile diyet programlarını desteklemediği için, çabuk pes etmekte ve kilo veremeyeceğini düşünüyor. Ancak kararlılık ve motivasyon çok önemli bir konudur. Her şeyden önce inanmalısınız. Kas kaybı yaşamamak için, diyet ve zayıflama programlarında, mutlaka çeşitli egzersiz hareketlerini, kısaca sporu yanınızdan ayırmayın. Sağlıklı günler.

 

Bir önceki yazımız olan Diyette Alkol Kullanımı başlıklı makalemizde alkol diyeti, alkol kalori ve alkollerin kalori oranları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla