Diyabet Nedir ve Diyabet Çeşitleri, Vücudunuzun kan şekeri olarak bilinen glikoz kullanımında meydana gelen bozukluğa diyabet denir.

Diyabet Nedir

Diyabet, pankreas tarafından üretilen insülin hormonunun yeterli miktarda üretilememesi sonucunda ortaya çıkar. 2 şekilde görülen diyabet tipleri Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayrılır.

Diyabet Çeşitleri Nelerdir?

Tip 1: Pankreas tarafından yeterli miktarda insülin üretilememesi sonucunda meydana gelir. Diyabetin bu çeşidi genellikle gençlerde görülmektedir. Çok nadir de olsa yaşlı ve yetişkinlerde görülebilir.

Tip 2: Pankreas tarafından üretilen insüline karşı hücrelerin direnç göstermesi sonucunda görülür. Genellikle fazla kilolar neticesinde vücutta artan yağ oranı insüline karşı direnç meydana getirir. Bu diyabet türü en sık karşılaşılandır. Hücrelerin insülüne karşı direnç göstermesi dolayısıyla hormon görevini yerine getiremez. Böyle durumlarda vücutta artan şeker miktarı dolaşım sistemine katılır.

Gizli şeker (pre-diyabet) nedir?

Vücuttaki kan şekeri miktarının normalden yüksek olmasına karşın diyabet teşhisi konulması için yeterli seviyede değilse gizli diyabet denir. Pre-diyabet şeker hastalığına giden yolun başlangıcı olarak kabul edilir.

Diyabetin zararlarını azaltmak?

Kilo!

Vücut kilosunun artması dolayısıyla kan şekeri miktarı yüksek seyreder. Sağlıklı beslenme ile kilonuzu kontrol altına almanız gerekmektedir. Şeker seviyelerinde meydana gelebilecek ani düşüş ve yükselişleri düzenli ve dengeli beslenme ile önlemek mümkündür.

Bel bölgesi yağlanması!

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bel bölgesi yağ oranının artması neticesinde insülin hormonu işlevini yerine getiremez ve diyabet riski artar. İdeal bel çevresi kadınlarda 89cm, erkeklerde 101 cm’den fazla olmamalıdır.

Fiziksel aktivitelerinizi artırın!

Kan şekerini düzenlemenin en kolay yollarından bir tanesi düzenli spor yapmaktır. Düzenli spor yapmak hem kilo vermenize hem de kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olur. Fiziksel aktivite ile diyabet arasında ters orantı vardır. Yani ne kadar çok fiziksel aktivite yaparsanız o kadar şeker hastası olma riskiniz azalır. Bu nedenle düzenli spor alışkanlığı kazanmaya çalışın.

Sağlıklı Beslenme!

Diyabet riskini artıran faktörlerin başında beslenme gelmektedir. Hem kilolarınızdan kurtulmak hem de diyabet hastalığına yakalanmamak için dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Gece yatmadan önce ve fast food tarzı yiyecekler diyabete yakalanma riskinizi artıracaktır. Mümkün oluğunca düzenli beslenmeye çalışın. Öğünleri ara öğünlere bölmek sağlıklı beslenmenize yardımcı olacaktır. Eğer günlük beslenme tarzınızı belirlemek istiyorsanız not alabilirsiniz. Bu notlar neticesinde beslenme tarzınızı belirlemiş olursunuz. Yanlış beslenme ve sağlıksız yaşam neticesinde erken diyabet teşhisi de koyulabilir. Erken diyabet teşhisi konulmuş hastaların mutlaka diyetisyen desteği almaları gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Tırnak Hastalıkları başlıklı makalemizde tırnak hastalıkları, tırnak hastalıkları neden olur ve tırnak hastalıkları tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla