Dans ile Hem Eğlenip  Hem Zayıflarken hem de tedavi edici özelliği  olduğunu ve rahatlattığını biliyor muydunuz? Dans etmek hem beden hem ruh sağlığı adına birçok yararı olan bir aktivitedir. Tabii ki bunu yaşam şekli haline getirmek istemeyebilirsiniz ancak sosyal bir aktivite olarak dans kişisel gelişiminiz adına faydalı olacaktır. Hem de çok kısa sürede çok ciddi etkilerini görebileceksiniz.

Dünya üzerinde her milletin kendine özgü bir dans şekli olduğu bilinmektedir ve bunlar diğer insanlar tarafından da kabul görmüştür. Salsa, Tango, Samba gibi.

Günümüzde eskiye göre gerek görsel iletişim araçlarının yaygınlığı gerekse kurslar ve dans gecelerine ulaşma imkânının yaygınlığı nedeniyle her türlü dans çeşidini hayatımızda uygulamak mümkün hale gelmiştir. Tedavi, kilo kontrolü anlamında bile dans, doktorlar ve uzmanlar tarafından önerilmeye başladı.

Sosyal etkinlik imkânını sunan dans özellikle ergenlik çağındaki gençler için arkadaş edinebilecekleri ve fiziksel, ruhsal stresten uzaklaşma imkânı bulabilecekleri  güzel bir etkinlik olacaktır. Özellikle özgüven eksikliği bulunan çekinik fıtrattaki genç ve bireylere uygun ortamı sunar

Daha mutlu bir insan olacağınızı da belirtmek istiyorum. Nazik, saygılı çevresine karşı duyarlı hale gelmiş bireylerin oluşmasında ve duygularımızı yaşama imkânı sunması açısından da güzeldir. Örneğin tango aşk ve sevgi duygularını yansıtan güzel bir danstır.  Tango ve Aşk!

Fiziki anlamda da dansın birçok faydası vardır ve kısa sürede etkilerini görürsünüz. Eğlenceli bir kilo kaybı istiyorsanız kesinlikle dans biçilmiş kaftan. Kaliteli ve etkin bir aktivite olduğu da kesin. Hızlı bir şekilde kalori harcamak istiyorsanız bu değerlere de ihtiyacınız var demektir;

Dans Ederek Zayıflayın

  • Salon dansçıları 1 saatte 265 kalori,
  • Square dansı yapan bir kişi 1 saatte 280 kalori,
  • Bir balet 1 saatte 300 kalori,
  • Göbek dansçıları 1 saatte 380 kalori,
  • Salsa dansçıları 1 saatte 420 ve üzeri kalori,
  • Aerobik ve zumba dansçıları 1 saatte 540 kalori ve daha fazlasını harcayacaktır.

Sosyal hayat dışında bedensel sağlığın gelişimine örneğin kalp damar sağlığının korunmasında katkısı da hafife alınamayacak kadar çoktur. Dans esnasında tüm vücut kasları aktif bir şekilde çalışacaktır ve vücudun postür bozuklukları düzelecektir ve  daha kaliteli bir hayat tarzına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Daha aktif bir hayat isteyen biz çalışanlar için de dans aktiviteleri kesinlikle etkilidir. Belirli bir seviyeye ulaşmak, kariyer yapmak gibi bizi makineye çeviren yaşam koşullarına karşı kendimize ayıracağımız bir vakit yaratarak dans gibi aktivitelere katılmak kesinlikle, beden ve ruh sağlığımızı olumlu etkileyecektir. Aynı zamanda iş performansımızın artmasına da etki edecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Yemek Yiyerek Zayıflama başlıklı makalemizde az yemek yiyerek zayıflama, gece yemek yiyerek zayıflamak ve sık yemek yiyerek zayıflama hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla