D vitamini kaynakları ve vücuttaki görevleri şöyledir. Vitaminin vücuttaki görevleri kemiklerin oluşumu ve büyümesiyle ilgilidir. Bu görevi kalsiyum ve fosfor metabolizmasını düzenleyerek ve kemiklerde yerleşmesine yardımcı olarak yapar.

D Vitamini Kaynakları

D vitamini ince bağırsakta kalsiyumun emilmesini ve kemiklere taşınmasını kolaylaştırır. D vitaminine ihtiyaç; büyüme çağında fazladır. Güneşten yeterince yararlanamayan kalın giysili çocukların, güneşsiz yerlerde yaşayanların, gebe ve emziklilerin D vitamini almaları ve güneşten yararlanmaları gerekir. Birlemiş milletler Besin ve Tarım ile Sağlık Teşkilatlarının uzmanlar komitesi tarafından günde 2,5 mg D vitamini bebekleri raşitizme karşı korur. 0-6 yaş çocukları ve gebe ve emzikli kadınlar için günde 10 mg, 6 yaşından büyük çocuklar için günde 2,5 mg d vitamini almaları önerilmiştir. Bu konumuzda D vitamini kaynakları, d vitamini olan yiyecekler, d vitamini içeren besinler, d vitamini hangi besinlerde bulunur, gibi sorulara cevap verdik, d vitamininin kaynağı aşağıdaki gibidir.

D vitamini kaynakları

D vitamininin en zengin kaynağı balık ve karaciğer yağıdır. Balıkyağı dışında d vitaminin iyi besinsel kaynağı yoktur. D vitamini doğal kaynağı sayılan besinler, en çok balık, karaciğer, yumurta sarısı, süt, tereyağı ve kremadır.

Bir önceki yazımız olan C Vitamini başlıklı makalemizde c vitamini, c vitamini eksikliği belirtileri ve c vitamini nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla