D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Sık bir şekilde görülen bir durum olan D Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? Nasıl anlaşılır, hangi gıdalarda bulunur?

Vücudun yeterince D vitamini üretememesine bağlı olarak ortaya çıkan D vitamini eksikliği, sıklıkla görülmektedir. Günde yaklaşık 15 dakika güneş ışığı görmek,  UVB ışınlarının etkisiyle vücudun yeterince D vitamini üretmesine imkân sağlamaktadır. Ancak yeterince güneşe çıkılmadığında D vitamini salgılanamadığından, çeşitli belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitamini, yiyeceklerden aldığımız kalsiyum ve fosforun işlenmesini sağlamaktadır. Kalsiyum ve Fosfor, kemik sağlığı için önemli mineraller olduğundan dolayı D vitamini en başta kemik sağlığı için önemlidir.

Uzun süreli D Vitamini eksikliğinde depresyon, kalp hastalıkları, meme kanseri, kolon kanseri, pankreas kanseri gibi çok ciddi hastalıklar tetiklenebilmektedir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

 1. Depresyon
 2. Kemik ağrıları
 3. Soğuk algınlığı
 4. Başın terlemesi
 5. Kas zayıflaması
 6. Kas krampları
 7. Halsizlik
 8. Kilo alma
 9. Yüksek tansiyon
 10. Eklem ağrıları
 11. Baş ağrısı
 12. Konsantrasyon problemi
 13. Mesane problemleri
 14. Sindirim sorunları (kabız, ishal gibi)

D Vitamini eksikliğine bağlı olarak bazı hastalıkların görülme riski artmaktadır. Kalp hastalıkları, MS gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, bunama, kanser, şizofreni, depresyon, parkinson, kronik ağrılar, obezite, hipertansiyon, diyabet, gut, kısırlık, diş eti hastalıkları, sedef hastalığı, osteoartrit, fibromiyalji gibi hastalıklar uzun süreli D vitamini eksikliğinde ortaya çıkabilmektedir.

Ne Kadar D Vitaminine İhtiyacımız Var?

Günlük olarak almamız gereken D vitamini miktarı, yaşa bağlı olarak değişmekte olup yaşlara bağlı gerekli miktarlar aşağıdaki gibidir.

0-12 ay: 400 IU

1-13 yaş: 600 IU

14-18 yaş: 600 IU

19-70 yaş: 600 IU

70 yaş üzeri: 800 IU

Gebelik ve emzirme dönemleri: 600 IU

D Vitamini İçeren Gıdalar

Balık yağı, ton balığı, somon, uskumru, istiridye, tofu ve soya sütü, yumurta, süt ve süt ürünleri, mantar, patates.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Yetmezliği Belirtileri Nelerdir başlıklı makalemizde akut böbrek yetmezliği belirtileri nelerdir, akut böbrek yetmezliği nedir belirtileri nelerdir ve böbrek üstü bezi yetmezliği belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla