Çuha çiçeği Türkiye’de az yetiştirilen bitki türlerindendir. Çuha çiçeği Primulaceae familyasından Primula cinsini oluşturan bahçe süs bitkilerinde kullanılmakta olan bitki türlerinin ortak adıdır.

Çuha Çiçeğinin Saça Faydaları

Uzun uğraşlar sonrası çuha çiçeğinden ve tohumundan çıkartılan yağın saça sürülmesi durumda iltihaplara karşı büyük bir önlem alınır ve saç derisindeki kaşıntılı, saç köklerinize ciddi anlamda zarar veren cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra çuha çiçeği saç büyümesini sağlamakla birlikte kepeği azaltır. Çuha çiçeği ile yapılan saç bakımı ile saçlarınızı daha sağlıklı bir hale getirir.

Çuha çiçeği yağı nerede bulunur?

Çuha çiçeğini doğada kolay kolay bulamazsanız ancak özel seralarda ve canlı bitki satışı yapan firmalarda bulabilirsiniz. Ancak bu çuha çiçeğini bulduktan sonra bunun yağını çıkartmak o kadar kolay bir işlem değildir. Onun için şifa marketleri, bazı eczaneler ve çerçilerden satın almanız sizin için daha iyi olacaktır. Yağın ortalama fiyatı 30-50 TL arasıdır. Kapsül olarak satılmakla birlikte adet ve sıvı çeşitlerine de göre de fiyatları değişiklik gösterebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Boyalı Yıpranmış Saçlar için Maske başlıklı makalemizde boyalı ve yıpranmış saçlar için maske, boyalı ve yıpranmış saçlara maske ve boyalı yıpranmış saçlar için maske hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla