Çocuklarla Sağlıklı iletişim, Anne ve babaların en çok dert yandıkları noktalardan biri de çocukları ile yaşadıkları iletişim problemidir. Çocuklar maalesef zaman zaman anlaşılması zor olabilmekte ve bununla beraber anne ve babalarına zor zamanlar yaşatabilmektedir. Ancak çocukların dilinden anlamak ve onların ne istediğini bilmek yine siz anne ve babalara düşmektedir.

Çocuklarla Sağlıklı iletişim

Çocuklarınız ile öncelikli olarak konuşma esnasında ses tonunuza her zaman dikkat ediniz. O size bağırsa dahi sizler ona nasıl iletişim kurulması gerektiği konusunda örnek olunuz. Mümkün olduğunca sakin olun ve sizi sinirlendirmesine izin vermeyin. Kendinizden emin ve yumuşak bir ses tonu ile konuşarak onun dikkatini daha çok çekebilirsiniz. Size karşı sesini yükselterek baskın gelmeye çalışmasının sonuç vermediğini görünce, bağırmaktan sıkılacak ve yorulacaktır. Böylelikle ona karşı minik zaferinizi kazanmış olacaksınız.

Çocuklarınıza asla yukarıdan bakarak konuşmayınız. Zaten fiziksel açıdan anne ve babasından henüz küçük olan çocuk; bu sebeple sizi olduğunuzdan daha büyük görecek, kendisini ise olduğundan daha küçük hissedecektir. Bu da kendisini güvensiz ve huzursuz bir ortamdaymış gibi hissetmesine yol açacaktır.

Bunun aksine çocuğunuzla iletişim kurarken onunla devamlı olarak aynı hizada olmaya ve göz teması kurmaya özen gösterin. Çocuğunuzu kucağınıza alabilir, karşınıza oturtabilir veya onun seviyesine inerek kendisi ile konuşabilirsiniz. Böylelikle sizden korkmaktan ziyade sizin dudak hareketlerinize odaklanacak ve sizi dinlemeye başlayacaktır.

Çocuğunuza karşı parmak sallamak, keskin el ve kol hareketlerinde bulunmak da onları son derece tedirgin edebilir. Bunun yerine kendisine olayı daha çabuk kavramasını sağlayacak tasvir niteliğinde yumuşak el ve kol hareketleri sergileyerek iletişimini güçlendirmeyi tercih ederseniz daha sağlıklı bir iletişim kurmuş olursunuz. Çocuğunuz da sizden çekinmek ya da korkmak yerine kendisini iletişimin merkezi olarak görecek ve sizi dikkate alacaktır.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı, Nedenleri ve Engellenmesi

Tırnak yeme alışkanlığı yapılan istatistiksel araştırma sonucunda her 2 çocuktan 1’inde görülmektedir. Bu çok sıradan bir olay olmakla birlikte görmezden gelinecek bir durum da değildir. Çünkü tırnak yeme sebepleri ve sonuçları sandığınızdan daha basit olmayabilir.

Öncelikli olarak tırnak yemek bazı çocuklarda çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir. Bunların başında egzamalar, tırnakta kanama ve yaralar, nasırlar, siğiller sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer almaktadır.

Çocuklarınız sebepsiz yere tırnak yiyebilir. Ancak genellikle bunun fiziksel ya da psikolojik açıdan bir sebebi mutlaka bulunmaktadır.  Bu sebeplerden bazıları şunlardır.

Tırnak Yeme Nedenleri

Tırnakların bakımsız olması, fazlasıyla uzun ve kirli tırnaklar

Çocuğun herhangi bir sebepten ötürü endişe ve stres taşıması

Çocuğun parmak emme döneminden çıkarak tırnağa yönelmesi

Diğer çocukları, anne ve babaları veya diğer büyükleri taklit etme istekleri

Dikkat çekmeye ve ilgi odağı haline gelmeye çalışmaları

Kıskançlık duygusu

Tırnak yeme

İşte bu ve buna benzer diğer sebeplerden dolayı çocuğunuz tırnak yemeye başlayabilir. Tırnak yemenin tedavisi ise çocuğun tırnak yeme eyleminden ziyade, tırnak yemesine sebep olan faktöre yöneliktir. Bundan dolayı çocuklarınıza karşı asla ayıplama, bağırma veyahut şiddet yöntemini uygulamayın.

Aksine onu anlamaya ve korkusunun ne olduğunu çözümlemeye çalışın. Kendisini neden böyle bir eylem yolu ile gösterdiğini sorun ve kendisine mümkün olduğunca ılımlı yaklaşın. Size öne sürebileceği korkularına karşı onu cesaretlendirin. Çocuğunuzla konuştuktan sonra onunla minik bir oyun oynayarak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Çocuğunuzun tırnak yediği parmağına desenli bir yara bandı yapıştırabilir ya da o parmağını çocuğunuzun dilediği bir renge boyayabilirsiniz. Bu sayede tırnağını yemek istediğinde parmağında gördüğü nesne ya da renk sizinle olan konuşmasını ona anımsatacak ve kendisini durduracaktır.

Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının Kazandırılması

Büyüme ve gelişim çağındaki çocuklar için sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Anneleri tarafından kazandırılacak olan alışkanlıklar, ilerleyen zamanlarda o çocukların yemek düzeni olarak tamamen yerleşecek ve sonrasında da bu doğrultuda devam edecektir. Öyleyse çocuklarda beslenme düzeni oluşturulmak istendiğinde nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklarınızın oyun çağında olduğu bu dönem içerisinde, onların ilgilerini yemek yemeye çekmek bir hayli zordur. Genellikle bir isteksizlik ve iştahsızlık hâkimdir. Bu sebeple uygulanması gereken birtakım yöntemler bulunmaktadır. Öncelikli olarak çocuğunuzun sevdiği yemekleri pişirmeye özen gösterin. Çünkü sevdikleri yemeklere karşı ilgi ve hevesleri de daha fazla olacaktır. Bununla beraber çocuklarınızın sofra hazırlığı sırasında size yardımcı olmasına izin verin ve onlara minik görevler verin. Bu sayede daha çok ilgisini çekmeyi sağlayabilirsiniz. Sofranın göze hitap etmesini sağlarsanız renk cümbüşü içerisinde oldukça neşeli bir yemek yiyebilirsiniz.

Çocuğunuzla beraber yemek yiyeceğiniz ortam da son derece önem taşımaktadır. Disiplinli ve programlı bir yeme alışkanlığı kazandırabilmeniz için mümkün olduğunca masada yemek yemeye özen gösterin. Sizler de ona eşlik ederek kendisine örnek olun. Bunun yanı sıra yiyemeyeceği oranda dolu tabaklar hazırlamak yerine kendisine küçük porsiyonlar ile çeşitli yemekler sunun.

Yemeği sizin yardımınızla değil de bizzat kendisinin yemesine izin verin. Nasıl yemek yenilmesi konusunda sizi takip etmesini sağlayın. Sofraya birlikte oturun ve yemeğiniz bitse dahi sofradan birlikte kalkılması gerektiği kuralını ona öğretebilmek adına sabırla yemeğinin bitmesini bekleyin.

Yemek yerken kendisini kesinlikle acele ettirmeyin ve stres altında bırakmayın. Bununla beraber sofrada fazlaca zaman kaybedip oyalanmasına ve yemek masasını oyun masasına çevirmesine izin vermeyin. Mümkün olduğunca yemek odaklı disipline edilmiş bir sofrada yemek yemeye özen gösterin.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Sofraya Oturma Eğitimi başlıklı makalemizde Çocuklara sofra eğitimi, Çocuklarda Sofraya Oturma Eğitimi ve Eğitim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla