Çocuklarda büyüme problemleri, Bir çocuk gelişim dönemin de yaşıtlarına göre anormal bir derece gerilik yaşıyorsa buna ‘büyüme zayıflığı’ denir. Bunun altında bir sorun yatar.

Çocuklarda Büyüme Problemleri

Çocuğun ortalamadan kısa olması sorunu büyüme zayıflığıyla ilintili bir konudur. Çocuğun ortalamadan kısa olması ya da kilo problemi çekip çekmemesini anlamak için boy ve kilo ölçümlerine bakılır.

Çocuğunuzun büyüme sürecini gözlemlemeniz gerekir. Doğumdan sonra bebekte az da olsa kilo kaybı görülürse de ilerleyen yaşlarda kendini toplayabilir. Eğer ki kilo kaybı ve boy kısalığı uzun vade de gözlemlenirse o zaman sorun olabilir.

Çocuğun sindiriminde bir problem varsa ya da büyümesinde ihtiyacı olan besinleri yeterli olarak alamıyorsa büyüme zayıflığı görülür. Bu sorun doğduğunda yeteri zaman anne sütü alamaması ya da besin almada zorluk çektiği içinde görülebilir.

Duygusal beslenmenin eksik olması da gelişimsel süreci etkiler. Çocuğu büyüten kişinin çocukla sürekli temas halinde olması gerekir. Duygusal eksiklik depresyona ya da iştahsızlığa neden olabilir. Aynı şekilde iyi beslenememekte duygusal eksikliğe neden olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklar ve Teknoloji başlıklı makalemizde çocuğun teknoloji kullanımı ve Çocuklar ve Teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla