Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 5 Kritik Öneri

Hava değişimleri ile beraber hastalıklarda kapıyı çalar. Bu hastalıklarda en bir sürü çocuklarımızı etkilemektedir. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı 5 ciddi öneriden bahsedeceğiz.

bir.Hijyen Kuralları: İlk olarak hijyen kaideleri ile bağışıklık sistemi içinde güçlü bir bağlantı vardır. Bunu bir misal ile izah edecek olursak ortamda sterillik yükseliş gösterdikçe bağışıklık sistemi bizzat amaçlı çalışır ve kendisinin kendisine kayıp vermeye başlar. Bu sebeple çok steril ortamda yükselen çocukların bağışıklık sistemi öbür çocuklara yönelik ek olarak yetersizdir. Çocuğun içinde bulunduğu ortamla ilişkisi ne civarı pek ise ne civarı toprak ile oynar ise o civarı bağışıklık sistemi de güçlenir.

2.Sağlıklı Beslenme: Bağışıklık sistemini güçlendirmek amaçlı sıhhatli ve yeteri kadar beslenmede en mühim noktalardan biridir. Bebekler doğdukları süre kadın sütünden aldıkları besin ile koruma mekanizmasına da sahip olarak doğarlar. Fakat düzensiz beslenme ve uykusuzluk bu bağışıklı sisteminin güçsüzleşmesine ne sebeple olur. Bu sebeple çocuğun beslenmesine ve uyku düzenine itina gösterilmesi gerekiyor.

3.Aşı: Çocuklar amaçlı aşılamada çok mühimdir. İçerisinde yer alan mikroorganizmalar bağışıklık sistemini uyarmaktadırlar. Bu sebeple rahatsızlık meydana gelmesi halinde ek olarak rahatsızlık oluşmadan hastalığa karşın bir direnç olur. Daimi ya da uzunca vakitli bağışıklık direnci amaçlı aşılanmanın da tespit edecek aralıklarla tekrarlanması gerekiyor.

4.Uyku: Bebeklerin ve çocukların sıhhatli gelişimleri amaçlı uyku bir sürü mühimdir. Uyku anında melatonin hormonu salgılanır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde bir sürü kocaman bir role sahiptir. Uyuma anında da çocukta çalışmayan kaslarda çalışarak enerji depoları yenilenir.

5.Spor -Hareket: Çocuklarda hem bir ruhi hem bir de bedensel yorgunluk bağışıklık sisteminin azalmasına ne sebeple olur. Bu sebeple çocukların etkin olması ve oyun oynamaları gerekiyor. Balanslı beslenmeli ve etkin olarak oyun oynamaları bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarla Sağlıklı iletişim başlıklı makalemizde Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığının Kazandırılması, Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı ve Çocuklarla Sağlıklı iletişim hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla