Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak, Çocukların doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaları için, anne ve babaların sabırlı olmaları gerekmekte.

Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak

Doğru Beslenme Çocukları Hastalıklardan Korur

Doğru beslenme alışkanlığının her yaşta önemli olmasıyla beraber, büyüme çağında daha da önem taşır. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının temelinin çocuklukta atılmasıdır. Bu temeli koruyup hayatını doğru, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanan çocukların sağlıklı bir hayat sürme şansı daha yüksektir. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanmış bir çocuk hem büyüyüp gelişmesi daha hızlı olacak hem de hastalıklardan daha iyi korunacaktır.

Düzenli Öğün Saatleri ve Beraber Yemek Önemli

Çocukları sevmediği bir yemeği yemesi için ısrar edilmemelidir. Bir kaç gün üst üste o besini sunarak ya da yemekleri farklı yöntemlerle pişirip süsleyerek çocuğun sevmesi sağlanabilir. Çocuğun tüketmesi istenilen besinlerin, anne babalar tarafından da çocukla beraber yemesi gerekmektedir. Çocuğunuzla beraber düzenli yemek saatleri düzenleyip, yemek yaparken çocuğunuzdan yardım almak, bu öğünlere zaman ayırmak ve masada beraber yemek yeme alışkanlığı edinmek doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını sağlar.

Çocuğunuzu Çikolata ile Ödüllendirmeyin!

Büyük porsiyonlar küçültülmeli ve çocuk ideal porsiyonlara alıştırılmalıdır. Çikolata, bisküvi ve Fast Food gibi alışkanlıklar yasaklanmamalıdır. Yasaklı besinlerin çocuğunuza her zaman daha cazip geleceğini unutmayınız. Belirli ölçülerde dozunu kaçırmadan ara ara tüketilmesine izin verilmelidir. Burada bir diğer nokta ise çocuğunuzu bu tür besinlerle ödüllendirilmemesidir. Ödül olarak meyve tercih etmeniz sağlıklı beslenme için daha uygun olacaktır. Çocukların özellikle bu konuda beslenme çantalarına önem verilmelidir. Ara öğün olarak beslenme çantalarına meyve, peynirli sandviçler veya süt koyarak daha sağlıklı tüketim sağlayabilirsiniz.

Yemeğinizi Çocuğunuzla beraber yiyin, doğru beslenme alışkanlığı kazandırın.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar için En Yararlı Besinler Nelerdir başlıklı makalemizde çocuklar için besinler, Çocuklar için En Yararlı Besin listesi ve Çocuklar için En Yararlı Besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla