Çocuklara anlayış ve hoş görü aşılayın, çocuk eğitiminde anne babaların işlerini çok kolaylaştıracak bir eğitim vasıtasıdır anlayış ve hoşgörü. Çocuklar süreç içerisinde mutlaka hata yapacaklar. Anne ve babalarının hatalarına anlayışla yaklaştığını görünce hem onlara karşı saygıları artacak hem hoşgörüyü ve affetmeyi öğrenecekler hem de kişilikleri zedelenmeden yeni deneyimler elde etmiş olacaklar.

Çocuklara Anlayış ve Hoş görü Aşılayın

Evet, çocukların hata ve yanlış davranışlarına karşı gösterilecek anlayış onların sağlıklı bir kişilik geliştirmesini sağlamasının yanında, çocuk-ebeveyn ilişkilerinin saygınlığını korumasını sağlayacaktır. Bu durumda aileler çocuklarını daha iyi yetiştirme imkânına da erecekler.

Çocuklara karşı gösterilen anlayışlı tavır onlar üzerinde tahminimizin üzerinde derin izler ve silinmez etkiler bırakır. Peygamber Efendimizin bir çocukla yaşadığı şu olaya bakalı: ” Bir gün Peygamber Efendimiz mescide gidiyordu. O sırada okunan ezanla alay eden bir çocukla karşılaştı. Çocuk okunan ezanın aynısını söyleyerek onunla alay ediyordu.

Peygamber Efendimiz çocuğun yanına geldi, saçını okşadı ve ‘ Ne güzel sesin var senin. Bundan sonra seni bu mescidin müezzini yapıyorum’ dedi. Aradan yıllar geçmişti. O çocuk büyümüş, yaşlı bir adam olmuştu. Saçı öylesine uzundu ki anlaşılan yıllardır kestirmemişti. Saçını niçin kestirmediğini soranlara boynunu gösteriyor ve ‘ Bu boynumu feda edebilirim ama saçlarıma kimseyi dokundurtmam’ diyordu.

Çünkü o saçlara Hz. Peygamber’in eli değmişti.” Peygamber Efendimizin ezanla alay eden çocuğa yaklaşımı her anne baba ve eğitimci için unutulmaz bir hatıra olmalıdır. Öyle ki anne babalar çocukların hatalarında bile bir doğru bulmaya çalışmalı ve meseleye o tarafından bakabilmelidir. Adeta çocukları takdir etmek için bahane aramalı ve mutlaka bulmalıdır.

Çocuklara karşı yukarıdakinin aksine hoşgörüsüz yaklaşım, aileleri kısır bir döngü içine çekecektir. Bir çocuk hatasına karşılık sürekli sözel uyarı alınca bir süre sonra sözel uyarılar etkisiz kalmaya başlar. Artık çocuğu etkileyebilmek için bağırmak gerekecektir. Devamlı bağırılan çocuklar ise bir süre sonra buna da alışır ve çocuk artık bağırmaktan da anlamaz olur. Bu durumda çoğu anne ve baba karşı fiziksel şiddeti kullanmayı dener.

Fakat fiziksel şiddet de devamlı uygulanınca artık çocuğu disipline etmek dayakla da mümkün olamaz ve aile çocuğunun kontrolünü tam olarak kaybeder. Yukarıdaki şekilde çocuğun disiplin eşiğini yükseltmek anne babaların işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramaz. Çoğu zaman da onu tamamen elden kaçırmaya vesile olur. ” Bir baba on altı yaşındaki çocuğunun kendisini hiçbir şekilde dikkate almadığını, bazı yanlışları olduğunu, ama çocuğun bu hatalardan hiçbir şekilde vazgeçmediğini, dayağın da etkisi olmadığını” söylemişti.

Çocuğun disiplin eşiği çok fazla yükseldiği için artık dayak da beş para etmiyordu ve çocuk her şeye rağmen kafasına eseni yapıyordu. Zaten babasıyla iletişimini de koparmıştı. Evet, anlayış ve hoşgörü çocuğun ruh dünyasına açılmış bir pencere anne baba ve eğitimciler için. Çocuk dışarıya açılan bütün kapıları kapatmış olsa bile hatasına karşı gösterilen bir anlayış onun ruhunu fethetmeye vesile olabilir. Her anne baba çocuklarına hata yapma hakkını vermeli. Zira kendileri çocuklarını yetiştirirken en az onlar kadar hata yapmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuğu Dinlemek Çok Önemlidir başlıklı makalemizde çocuğu dinleme ve kendini ifade etme, çocuğu dinlemek ve Çocuğu Dinlemek Çok Önemlidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla