Çocuk düşürmek hakkında araştırmalarımız, her anne çocuk sahibi olmak ister, fakat çocuk istemiyorsanız gebelikten korunmalısınız. Fakat çocuk düşürmeye kalkışmamalısınız. Çocuktan korunma amacı ile önceden önlem almak ve çeşitli etkili aile planlama araçlarından birini kullanmak mümkündür. Fakat hem ihmal edip hiçbir şey kullanmamak veya hiçbir yöntem bilmiyorum gibi bahaneler bularak, gebeliği tehlikeli ilkel yöntemlerle düşürmeye kalkmak büyük bir hata ve suçtur.

Yasalara göre 10 haftaya kadar olan gebeliklere  son vermek istenirse de, aile planlaması olarak bu yolu seçmek en son başvurulacak bir yöntem olmalıdır. Son çare olarak 10 haftayı geçirmeden ve hastanede kürtaj olunması halinde daha az rizikolu yol seçilmiş olur. Daha büyük gebelikler ancak heyet raporu ile ve annenin hayati tehlikesi olduğu ve bebeğin sakatlığı tespit edildiği durumlarda mümkün olabilir.

Doğum yapan her annenin hiç olmazsa 2 yıl gebe kalmaması kendi ve bebeğinin sağlığı için gereklidir. Gebelikten korunmak için çeşitli yöntemler ve araçlar bulunmaktadır. Bunlardan hangisi uygunsa onu seçmek ve uygulamak çocuk istemeyen ailelerin bileceği iştir.

Yalnız kullanılacak araçlar ve yöntemlerin uygulanmasında;

1) Vücut için zararlı olmayan araçlar ve yöntemler seçilmeli,
2) Etkili bir yöntem seçilmeli,
3) Kullanımı kolay olmalı,
4) çocuk sahibi olmak istenilince yöntem ve aracın bırakılması ile gebe kalınabilmeli.
5) Her ailenin alabileceği ekonomik yapıya sahip olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Cerrahi Sterilizasyon başlıklı makalemizde cerrahi aletlerin sterilizasyonu, cerrahi sterilizasyon ve cerrahi sterilizasyon nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla