Çocuğu dinlemek çok önemlidir, bir insan dinlemek ona değer verildiğinin göstergesidir. Ya da şöyle diyelim: Biz insanlar değer verdiklerimizi dinleriz, dinlediklerimiz de değer verdiklerimizdir. Bir anne babanın çocuğunu dinlemesi de tabii ki ona değer verdiğini gösterir. Bunun yanı sıra anne babalar çocuklarını dinledikleri zaman, çocukları tarafından fikirlerine değer verilir.

Çocuğu Dinlemek Çok Önemlidir

Anne babalar çocuklarını dinleme erdemini gösterince, onlar da çocukları tarafından dinlenirler. Çocuğu dinlemek, onun sorunlarına vakıf olmanın yanı sıra, çocuğa bir şeyler anlatabilmenin, kazandırabilmenin kapılarını da açar anne babalara…

Çocuğu dinlerken başka bir şeyle uğraşmak tersi bir etki bırakır çocuk üzerinde. Örneğin babasına gün içinde yaşadığı bir olayı anlatan bir çocuğun, babasını elinde kumanda kanallarda dolaşırken ve bu arada, ” Evet yavrum, seni dinliyorum” derken görmesi babanın çocuğu dinlememesinden daha fazla zararlı olacaktır. Baba bu durumda “dinliyor gibi” yapmakta çocuğa riyakârlığı da öğretmiş olur.

Çocuk anne babasına bir şeyler anlatırken, anne babasının o sırada önemli bir işi bile olsa, işini bırakmalı ve bütün dikkatiyle çocuğunu dinlemelidir. Bir baba çocuğuyla alakalı olarak, ” Anlamıyorum ben bu çocuğu” diyor, “Beni hiç dinlemiyor ki!” Evet, çocuğunu dinlemeden anlamaya çalışan bu baba çocuğunu nasıl anlamayı düşünüyor ki!

İnsanların kalbini açıp bakma şansımız olmadığına göre ve insan düşüncesini okuyacak bir cihaz henüz keşfedilmediğine göre insanların anlamanın bir yolu kalıyor: Dinlemek. Çocukları dinlemek onları değerli görmektir. Değer verildiğini düşünen çocuk değer verenlere karşı saygı içinde olacak, onları ve fikirlerini dikkate alacaktır.

 

Yanıtla