Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? Günümüzde gerek çevre kirliliği gerekse dış etkenlerin cildimize verdiği zararlar ortadadır. Cildimizi bu etkenlere karşı korumamız oldukça zordur bu yüzden günlük olarak temizlemek en sağlıklısıdır.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılmalıdır

Cildimizi temizlemek için pek çok yöntem kullanabiliriz ancak en basiti ve en etkilisi yıkamaktır. Su yaşam boyunca hem vücudumuz için gereklidir hem de temizlenmek için en doğal kaynaktır. Cildimizi temizlemek için ilk yöntem olarak bol su ile yıkamayı söylemiştik. Cildimize en çok zarar veren etkenlerden bir tanesi de makyajdır. Kadınların vazgeçilmezi olan makyaj gece yatmadan önce kesinlikle temizlenmelidir.

Sabahtan akşama kadar makyaj tazelemek adına bir önceki makyajın üstüne tekrar makyaj yapılır ve böylece cilt üzerine tabaka olarak bir katman oturtulur. Bu katman iyice temizlenmez ise cildin nefes alması zorlaşır ve bazen de hiç nefes alamaz. Bu yüzden ilk olarak tabakalar silinmeli daha sonra bol su ve hijyenik temizleyiciler ile cildinizi temizlemeniz gerekir. Ancak bu temizleyicilerin cildinize zarar vermeyecek olmasından emin olmalısınız.

Cilt bakımı ürünlerinin tamamı cildimizi temizlerken zarar vermeye devam eder. Çünkü bu ürünlerin tamamı kimyasal içerir ve temizlerken yıpratır. Bu nedenle dışarıdan alınan kozmetik ürünlerinin tamamının sağlıklı üretilmiş olmasına özen göstermeliyiz. Eğer imkânımız varsa da kendimiz yapmalıyız. Ayrıca günümüzde teknoloji çok gelişmiştir ve bu gelişim internet ortamında doğal maske ve kremlerin tariflerini bulmanızı sağlamıştır.

Doğal maskelerin tamamı cildinizde ki kalıbı atarken siyah nokta ve sivilce gibi sorunlarınıza da çözüm olmaktadır. Son olarak cilt temizliğini gerçekleştiren besinler de bulunmaktadır. Cildimizi temizleyebilmek için düzenli olarak taze meyve ve sebze tüketebiliriz. C,E ve A vitamini içeren gıdaların tüketimi sağlıklı bir cildin yanında sağlıklı saçlara ve sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı da sağlayacaktır.

 

Yanıtla