Cilt Kanseri ve Cilt Kanseri nedenleri, Cilt kanseri kolay şekilde görüldüğünden ona erken teşhis edilebilir. Bu tümörün karakteri nedeni ile bu kanser çoğu zaman iyi sonuca ulaşıyor.

Cilt Kanseri ve Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanserinin oluşması daha çok güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalan hisselerde oluyor. Ama aynı zamanda kimyasal kir ve röntgen ışınları da bu tür kanserin oluşması nedenleri arasındadır.

Cilt Kanseri Türleri

Hücrelerinin farklılığına göre cilt kanserlerinin bir kaç türü vardır.

Skuamöz Hücreli Karsinom

Skuamöz Hücreli Karsinom türünün belirtileri arasında el ve kollarda, boyunda, kulaklarda ve yüzde kırmızı renkli kabarık ya da düz yaralar vardır.

Bu kanser kötü huylu kanserdir. Başlangıçta ağrısız olan bu tümör yara haline geldiğinde ve iyileşmeyecek duruma girdiğinde çok ağrılı oluyor.

Bu hastalığa daha sık 50 yaştan yukarı insanlarda rastlanıyor. Genetik yatkınlığı da vardır ve oluşmasında en önemli faktörlerden en birincisi güneştir.

Erken tedavi olursa iyileşme oranı yüksektir.

Bazal Hücreli Karsinom

Cilt kanserinin Bazal Hücreli Karsinom türünün belirtileri yüz, kulak ve boyun bölgelerinde inciye benzer kabarıklıkların olmasıdır. Bu hastalık göğüs ve sırtta görüldüğünde kahverengi lekeler halinde oluyor.

Başlangıçta ağrısız bir şişlik oluşur ama bir kaç ay sonra yara haline gelince açılıyor ve büyüyor.

Bu tür hastalığın tedavisi kanserin büyüklüğü, derinliği ve bulunduğu yerden asılı olarak değişiyor.

Kanserin Kaposi Sarkomu türü AİDS hastalarında çok daha fazla rastlanıyor ve bu hastalığın yavaş ve hızlı inkişaf eden türleri vardır. Hızlı gelişen türünde cildin istenilen yerinde kırmızı renkli kabartılar oluyor. Yavaş gelişen türünde ise genellikle ayak parmakları ve bacaklarda koyu mavi ve mor renkli şişlikler olur. Lenf düğümlerine ve iç organlara atlayabilir.

Teşhis konduktan sonra ışın tedavisi veya kimyasal tedavi yapılarak tedavi olunur.

 

Bir önceki yazımız olan Akciğeri Kanseri Nedenleri başlıklı makalemizde akciğer kanseri nedeni ve sağlığı, akciğer kanseri nedenleri ve akciğer kanseri nedenleri ve sağlığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla