Cerrahi sterilazyon’un etkileri, gebeliği oluşturacak hücrelerin (ovum-sperm)üreme sisteminde cerrahi yolla yapılan engelleme sonucu birleşmemesiyle gebelik önlenmiş olur. Yüzde yüz etkili bir yöntemdir. Geri dönüş yoktur. Ancak son zamanda geliştirilen mikro cerrahi ile geri döndürme mümkün olmakta ise de bu imkânlar fazla yaygın değildir.

Cerrahi sterilizasyon gebeliği önleyici yöntemlerin en etkili olanıdır. Ülkemizde 1983’te yürürlüğe giren yasa ile kabul edilmiş, gebeliği önleyici bir yöntemdir. Kadınlarda ve erkeklerde uygulanmaktadır. Etkisi süratli ve kesindir. Tüpler ya da meni kanalları bağlandığında tekrar açılması söz konusu değildir Bu nedenle ailelerin konuyu iyi anlamış olmaları gereklidir.

Kadın ya da erkek istedikleri takdirde yasal olarak bu yöntemi kendilerine uygulayabilirler. Bu durumda uygulama öncesi bir izin belgesi doldurulması gerekli olmaktadır.

Bu uygulama sonunda erkekte ne de kadında cinsel yönden her hangi bir olumsuz etki olmadığı gibi, adet dönemlerinde de bir değişiklik gözlenmez.

Bir önceki yazımız olan Yalancı Gebelik Nedir? başlıklı makalemizde dış gebelik yalancı hamilelik nedir, yalancı gebelik belirtileri ve yalancı gebelik kimlerde görülür hakkında bilgiler verilmektedir.

Yanıtla